Cenne pamiątki po Hitlerze i Goeringu

Poszukiwacze historycznych pamiątek zrobią wiele dla pozyskania kolejnych przedmiotów, które powiększyłyby ich kolekcje. Poświęcają wiele czasu i energii na ich zdobycie. Dużą popularnością przy tym cieszą się właśnie aukcje – z jednej strony prosty sposób na pozyskanie cennych rzeczy, ale z drugiej też i drogi. Tak też było w przypadku aukcji w Monachium, na której wystawione zostały osobiste przedmioty nie tylko Adolfa Hitlera, ale też jego bliskich współpracowników, m. in. Hermanna Goeringa.

Przedmioty z tej aukcji były własnością człowieka pracującego jako lekarz podczas procesu w Norymberdze, czyli Johna K. Latimera. Podczas aukcji największym zainteresowaniem cieszyła się marynarka Hitlera, osiągając cenę 275 tys. euro. Oprócz niej znalazły się tam też inne przedmioty: spodnie, skarpetki, opłaty podatku za psa, a nawet zdjęcie rentgenowskie czaszki, które wykonano po zamachu, który miał miejsce 22 lipca 1944 r.
Swoich kupców znalazły także przedmioty, które pozostawił po sobie Hermann Goering, np. jego zegarek, za który dano na aukcji 42 tys. a także miedziany pojemnik, w którym przetrzymywał kapsułkę z trucizną – ten z kolei poszedł za 26 tys. euro. Wśród tych przedmiotów znalazły się też m. in. fragmenty stryczków z Norymbergii, na których życie zakończyło wielu przedstawicieli elit III Rzeszy, które też swoją uwagę zwrócili kolekcjonerzy.
Choć całe przedsięwzięcie miało zamknięty charakter, to za sprzedaż zaprezentowanych okazów zapłacono wysoką sumę pieniędzy. Łącznie za sprzedaż ponad 50 osobistych przedmiotów nazistowskich osobistości zarobiono ponad 900 tys. euro.

Źródło: www.nowyzabytek.pl

Fot.: Adolf Hitler i Göring, 1940. Fot. Wikipedia Commons.
Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*