Elbląg obronił czołg i pomnik przed dekomunizacją

Ustawa dekomunizacyjna prawie doprowadziła do rozebrania pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej oraz czołgu T-34. Władze Elbląga nie zgodziły się na to. Argumentowali to tym, że pomnik znajduje się na terenie cmentarza, a czołg jest muzealnym eksponatem.

Wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, zwrócił się do wszystkich samorządów w województwie z pismami na temat przestrzegania zapisów ustawy dekomunizacyjnej.

Pierwsze pismo dotyczyło informacji o pomnikach ku czci żołnierzy radzieckich (na prośbę MSZ), a drugie wszystkich pomników, które w opinii IPN, w duchu ustawy dekomunizacyjnej, kwalifikują się do rozbiórki.  Ustawa  nie dotyczy pomników znajdujących się na cmentarzach, ale nie daje również możliwości przenoszenia pomników na cmentarze, co sugerował samorząd Lidzbarka Warmińskiego. Co do czołgu, jeśli tylko nie jest wpisany do rejestru zabytków, z całą pewnością podlega ustawowym restrykcjom. Na razie trudno mówić o naruszeniu przez władze Elbląga ustawy dekomunizacyjnej, gdyż samorządy mają na podjęcie stosownych decyzji i działań czas do 31 marca – powiedziała Bożena Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody.

Władze Elbląga wysłały odpowiedź. Argumentowali, że pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Agrykola znajduje się na terenie wojskowego cmentarza i nie podlega rozbiórce. Sprawa ma się podobnie z czołgiem.

Jak napisał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga – „Zgodnie z naszą wiedzą na terenie gminy miasta Elbląg nie ma obiektów podlegających usunięciu na podstawie przepisów ustawy z dnia1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Jednocześnie informuję, że czołg T-34, który stoi przy al. Armii Krajowej w Elblągu został przekazany Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu i stanowi eksponat muzealny”

Rzecznik wojewody stwierdziła, że jeśli czołg jest muzealnym obiektem, nie podlega ustawie. Oznacza to, że ani pomnik, ani czołg nie zostaną usunięte.

Źródło: portel.pl
Fot: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

 

One Comment

  1. A dlaczego zdjecie jest z Poznanskiej cytadeli?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*