Ruszyła społeczna odbudowa zamku w Krewie

Mieszkańcy Białorusi zwożą kamienie, potrzebne na odbudowę zamku w Krewie. Nietypowa akcja zaczęła się w Internecie. „Jeśli masz kamień o średnicy 30-50 centymetrów, możesz go przywieźć do zamku w Krewie i położyć przed bramą”. Pierwsze przyczepy już przywieziono. Ludzie składają także pieniądze.

Z zebranych środków uda się kupić 200 ton budulca. „Krewski zamek chyba jest jednym z najważniejszych w historii Polski, Białorusi i Litwy. To dobrze, że jest teraz odnawiany i ludzie włączyli się w ten proces. Bo kiedyś to była kompletna ruina” – mówi Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda.

Należy pamiętać, że to właśnie na zamku w Krewie podpisano w 1385 roku unię między Polską a Litwą. Zamek znajduje się na liście pałaców objętych programem rewitalizacji „Zamki Białorusi”. Niestety, rekonstrukcja przebiega bardzo wolno. Ze wszystkich działań zaplanowanych w 2002 roku, do dziś zrealizowano jedynie ok. 30 procent. Pierwotnie planowano zakończenie prac w 2015 roku. Obecnie wiadomo, że renowacja budowli będzie trwać do 2020 roku.

Zamek jest wzniesiony przede wszystkim z kamieni. Bardzo mocno ucierpiał podczas działań wojennych w I wojnie światowej.

Źródła: polskieradio.pl, podroze.onet.pl, fakty.interia.pl, znadniemna.pl
Fot. Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*