Ignacy Paderewski. Ulubieniec kobiet, Iwona Kienzler
Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce zdejmuje z piedestału kolejną postać historyczną. Pod prowokacyjnym tytułem znajdziemy biografię pianisty, kompozytora, pedagoga i polityka, którego życie i działalność warto poznać.
Postać Ignacego Paderewskiego, jak zaznaczyła sama autorka we Wstępie, jest powszechnie znana. Jego osoba jest corocznie przypomina przy okazji rocznic odzyskania niepodległości. Jednak większość z nas może powiedzieć o nim kilka ogólnikowych, oklepanych haseł.
Zatem cieszy, że znana propagatorka odczarowania i przybliżania postaci historycznych – Iwona Kienzler, przedstawiła życiorys Ignacego Paderewskiego. Wiadomą rzeczą jest, że prawa rynku są bezlitosne, tym bardziej tak konkurencyjnego jakim jest książka, zatem nie dziwi podtytuł, który ma wzbudzać sensacje oraz zachęcać do kupna pozycji – Ulubieniec kobiet. Czytelnik wyczekujący w książce pikantnych szczegółów z alkowego pożycia Paderewskiego bardzo się zawiedzie. Chociaż autorka bez problemów udowadnia, że pianista swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał tylko i wyłącznie kobietom. I to kobietom dużego formatu m.in. Helenie Modrzejewskiej. One uczyniły z niego międzynarodową gwiazdę. Te same kobiety stały też za nim murem w chwilach trudnych, upadku i pomagały stanąć mu ponownie na nogi.
Książka została podzielona na 13 rozdziałów, chronologicznie obejmujących życie oraz działalność genialnego kompozytora. Niektóre części poświęcono wyłącznie przedstawieniu ważnej damy, która towarzyszyła kompozytorowi w tym akurat momencie jego życie i miała na niego największy wpływ. Autorka pokazuje niełatwe początki Paderewskiego w Instytucie Muzycznym w Warszawie, pierwsze samodzielne próby koncertowania. O mały włos nie doprowadziły one do tragicznej śmierci pianisty. Jednak niepowodzenia zahartowały Paderewskiego, dzięki czemu zatriumfował w Paryżu oraz był stał się przykładem amerykańskiego snu o sławie i chwale.
Ignacy Paderewski. Ulubieniec kobiet jak większość książek Iwony Kienzler, które niejednokrotnie na łamach portalu były recenzowane, napisany został wartkim i przystępnym językiem. Pozycja ma również dużą podbudowę bibliograficzną, przez to też czytelnik ma możliwość spojrzenia z różnych źródeł na tak ważną postać w historii Polski. Ulubieniec kobiet jest bardzo dobrym początkiem oraz zachętą do poznania biografii osób, dzięki którym Polska uzyskała niepodległość.
Wydawnictwo Bellona
Ocena recenzenta: 5/6
Piotr Burak