Miłość w Powstaniu Warszawskim | Recenzja

S. Koper, „Miłość w Powstaniu Warszawskim”.

Treść recenzowanej książki – dotyczącej Powstania Warszawskiego – z zasady kieruje oczekiwania czytelnika ku wielkiemu poświęceniu i heroicznej walce młodych żołnierzy. Nowością jest ukazanie strony obyczajowej, jako ważnego aspektu motywacji do walki. Opisująć miłość i powstałych w jej wyniku związków wśród powstańców, autor prawie odtworzył ich psychologiczną rzeczywistość „zapomnienia” od przegrywanej walki i jej ofiarach.

Przybliżając wizerunek powstańca, który myśli także o uczuciach i prywatności, autor buduje obiektywną opinię (książka w poprawny sposób ukazuje szanse i realia) o tym zrywie narodowym, ale nie negatywną. Sympatia ku młodym ludziom, ich poryw ze słabym uzbrojeniem wobec regularnej armii, może warunkować o bohaterskeij opinii o całym wydarzeniu historycznym, lecz także o brawurze. Nie wolno zapomnieć o ofiarach cywilnych, których Niemcy rozstrzeliwali, a opisy podpalania, bombardowania często goszczą na stronach tej książki. Wydaje się, że brakowało wśród młodzieży rozumowego i logicznego rozeznania efektu walki, za to wielką rolę odegrał świat metafizyki (postać poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego), która wpłynęła na powodzenie Powstania w historii Polski. Oceniająć wynik Powstania, pozostawała wiara, że ich ofiara nie poszła na darmo. Walczący żyli chwilą i zawarli 256 ślubów, nie tylko z nadziei, ale także pewnej desperacji.

Sławomir Koper na 320 stronach z powodzeniem wpisuje się tą książką w kontynuację swojej popularnonaukowej wiedzy o historii. Wydana w 2021 roku przez Wydawnictwo Harde, nawiązuje twórczością do obyczajów, problemów życia codziennego i prywatnego, z poprzednich pozycji. Wymieńmy np. „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej”, „Spowiedź Śmigłego. Szczera rozmowa z piłsudczykiem”, „Ostatnie lata polskiego Wilna”. W recenzowanej autor z zaciekawieniem ukazuje dramat Powstania, by z perspektywy lat czytelnik mógł ujrzeć bohaterskie, jak i te krytyczne momenty. Zdjęcia zamieszczone przy końcu publikacji ukazują życie walczących przez 63 dni. Zamieszczone przypisy, a tym bardziej bibliografia mogą zachęcić do dalszych poszukiwań, gdyż zawierają sporo adresów internetowych. Warto poszerzyć swoją wiedzę, czytając o losach upadku, ale i też – jak się wydaje – o cenie odzyskania po latach niepodległości. Krytycznie oceniając, (setki tysięcy ofiar cywilnych) nigdy nie będzie jednoznacznej i wiarygodnej oceny tego zrywu.

Powstańcy chcieli przeciwstawić się Sowietom, wyzwalając Warszawę. Nie można pominąć wyczekującej postawy sowieckiej na kapitulację i wyniszczenie miasta. Wyszkolenie żołnierzy bez doświadczenia sprawiły m.in. wybuch samobieżnego stawiacza min i 300 ofiar wśród Polaków, co można przeczytać i przeżywać. Pamięć tych dni – przy lekturze tej publikacji o miłości w Powstaniu Warszawskim – to najlepsza forma oddania im szacunku.

Wydawnictwo: Harde

Ocena recenzenta: 6/6

Paweł Marek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*