Muzeum Polskie w Raperswilu nadal pod tym samym adresem

Muzeum Polskie w Raperswilu, jedna z najstarszych polskich placówek muzealnych za granicą nie straci swojej siedziby. Do niedawna władze szwajcarskiego miasta planowały zmienić charakter zamku. W pomieszczeniach gdzie znajduje się muzeum planowano otworzyć restauracje.

Sytuacja zmieniła się, gdy w listopadzie 2016 roku Raperswil  odwiedził prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania ze swoim szwajcarskim odpowiednikiem, Duda przekonywał, że zależy mu by muzeum pozostało na zamku. Korzystną dla muzeum decyzję podjęły też władze miejskie. Odrzucono projekt zagospodarowania zamku. Na nowy projekt jest rozpisany konkurs, podjęte decyzje muszą przejść przez głosowania obywateli, a te trwają długo – powiedziała dziennikowi „Rzeczpospolita” dyrektor placówki Anna Buchmann.

Do końca tego roku Muzeum Polskie nie musi się więc martwić o siedzibę, bo właśnie do tego czasu będzie trwało rozpatrywanie nowych projektów. Poza tym zmieniło się stanowisko władz gminy i miasta, nie ma już mowy o całkowitym wyrzuceniu muzeum z zamku.

W zbiorach muzeum są m.in. obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, medale, stare mapy, rzeźby, militaria. Są też pamiątki historyczne, w tym te związane z internowanymi w Szwajcarii w czasie II wojny światowej żołnierzami 2. Dywizji Strzelców Pieszych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl, PAP

Fot.: Wikimedia Commons

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*