Bagrationowsk: zamek krzyżacki idzie pod młotek

Bagrationowsk: tamtejsze władze rosyjskie podjęły decyzję o sprzedaży znajdującego się w miasteczku zamku krzyżackiego.

Zamek krzyżacki Yladia został założony w Bagrationowsku (kilkutysięczne miasteczko położone w pobliżu granicy z Polską) przez Wernera von Orselna, mistrza krzyżackiego –potem wokół obiektu powstała osada, którą już w czasach pruskich nazwano Eylau.

Sama miejscowość, jako Iławka, w 1945 r. znajdowała się pod polskim zarządem, jednak od roku 1946, zgodnie z podziałem Prus Wschodnich między Rosję i Polskę, miasteczko znalazło się po rosyjskiej stronie-zasiedlili je mieszkańcy z centralnej Rosji, a także Białorusi i Ukrainy. Dziś Bagrationowsk wchodzi w skład Obwodu Kaliningradzkiego, a granica z Polską przebiega na południe od miejscowości, w pobliżu której znajduje się przejście graniczne Bagrationowsk – Bezledy.

Zamek do II wojny światowej był w nienaruszonym stanie, służył on potem jako magazyn. W latach 90. planowano go przebudować na hotel, ale ostatecznie plany nie zostały zrealizowane. W ubiegłym roku miał miejsce pożar, w wyniku którego uległ zniszczeniu dach obiektu. W ramach lokalnego planu prywatyzacji na lata 2017-2019 ma on zostać wystawiony na sprzedaż-będzie zaoferowany na zasadzie licytacji.

Źródło: federacjarosyjska.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

 

           

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*