Odnaleźli wieżyczkę z czołgu!

Członkowie Towarzystwa Miłośników Historii „Rawelin” odkopali wieżę czołgową, która należała do niemieckiej fortyfikacji obronnej, a wszystko to w pod krakowskiej miejscowości Sułoszowa. Wieża ta jest jedyną tak dobrze zachowanym okazem z tamtych czasów. Teraz członkowie tej grupy zajmują się konserwowaniem zabytku.

Grupa ta zajmuję się poszukiwaniem fortyfikacji z linii B1 już od dłuższego czasu. Zajmując się zbieraniem informacji wpadli na ślad wieży.

14568215_1122100847875615_8379473552666576773_nWieża jest niespotykana w skali Europy gdyż jest po pierwsze jedyną pozostałą po 1944 roku, a po drugie jest niemal w pełni kompletna i bardzo dobrze zachowana. Wykopanie wieży nie zajęło wiele czasu jednak już jej przewiezienie nie było takie łatwe. Wieża zakopana była na polu, a transportowana była lawetę. Najgorszą częścią według organizatorów tej akcji było wyładowanie wieży z lawety gdyż źle obliczyli jej masę.

Konserwacja wieży będzie polegała na oczyszczeniu jak najmniej inwazyjnymi metodami np. nie zostanie użyte piaskowanie, które przy tego rodzaju eksponatach jest najczęstszym zabiegiem. Dlaczego? Wszystko to z powodu zachowania na połowie wieży oryginalnej farby oraz na większości zachowała się niemiecka minia. Członkowie Towarzystwa „Rawelin” uznali, że powinni oddać wieże jak najlepiej odrestaurowaną jednocześnie nie niszcząc tego co się ostało.

Eksponat według wstępnym założeń będzie można zobaczyć w Rudowie przy schronach, którymi Towarzystwo się opiekuje. Jednak czy tak się stanie dowiemy się dopiero w przyszłym roku.

Źródło radiokrakow.pl
Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Rawelin

Patrycja Krawczyk

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*