Proces „mieszkańcy Guam, którzy przeżyli walki o wyspę kontra rząd USA” już w tym roku?

Guam to niewielka wyspa w Archipelagu Marianów w Mikronezji, będąca nieinkoroporwanym terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki, ze stolicą w Aganie. W czasie II Wojny Światowej wyspa została zdobyta przez wojska japońskie. Okupacja trwała do lipca 1944 r.

Po wielu latach starań pojawiła się szansa na złożenie pozwu przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych – autorami bezprecedensowego pozwu jest organizacja non-profit „Guam World War II Reparations Advocates Inc.”. Według działaczy organizacji, w skład której wchodzą lokalni politycy, prawnicy i działacze społeczni, społeczeństwo wyspy zasłużyło na odszkodowania za straty jakie ponieśli podczas działań wojennych. Były Specjalny Konsul Departamentu Sprawiedliwości Juan Carlos Benitez powiedział, że w miarę upływu czasu wynagrodzenie krzywd poniesionych przez społeczeństwo Guam staje się coraz ważniejsze. „Naprawdę uważamy, że ta niesprawiedliwość nie została odpowiednio załatwiona” powiedział podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 28 marca. Jeden z „weteranów”, Frak Blas Senior powiedział, że w całej sprawie nie chodzi o pieniądze, ale uznanie dla tych, którzy ucierpieli w wyniku walk. Według Blasa taki akt pokaże szczerość amerykańskich intencji wobec społeczeństwa Guam. W całą sprawę zaangażowana jest również deputowana z Guam Madeline Bodallo, która podczas swojej obecnej kadencji w Kongresie kilkakrotnie podnosiła kwestię oczekiwań jakie wobec rządu federalnego zgłasza społeczeństwo wyspy. Członkowie „Guam World War II Reparations Advocates Inc.” liczą, że pozew zostanie złożony jeszcze w tym roku.

Źródło: usatoday.com

Fot.: Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej ostrzeliwują z karabinu maszynowego stanowisko japońskiego snajpera. 28 lipca 1944 r.. Fot. Wikipedia Commons.

Piotr Rapiński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*