Po 122 latach zostanie odtworzony meczet Korkut

Rozpoczęto rekonstrukcję 800-letniego skarbu, symbolu Antalyi, czyli meczetu Korkut, po którym dzisiaj pozostał jedynie ułamany minaret.

Specjalny zespół naukowy pracuje nad tym, aby odrestaurować meczet Korkut. Z podanych informacji wynika, że na tą inwestycje przeznaczono, aż trzy miliony dolarów. W ciągu najbliższych trzech lat pracę mają dobiec końca.

Miejsce kultu muzułmańskiego, meczet Korkut wybudowano w II wieku n.e. W czasach bizantyjskich, ok. VII wieku n.e. budynek został zburzony. Na jego miejscu powstał kościół pod wezwaniem Marii Dziewicy, który niestety został poważnie uszkodzono podczas najazdów arabskich. Odbudowano go dopiero w IX wieku n.e. Turcy Seldżuccy opanowali południowe wybrzeże Azji Mniejszej na początku wieku XIII, przekształcając istniejący kościół w meczet. Nie trwało to jednak długo, bowiem w połowie XIV stulecia, król Piotr I Cypryjski odbił Antalyę spod panowania Seldżuków. Meczet ponownie stał się kościołem chrześcijańskim. Na tym oczywiście nie koniec. Po 12 latach do miasta wrócili Turcy Seldżuccy. Na początku XVI wieku, kiedy rządy Antalyą objął książę Şehzade Korkut, świątynia znów przejęła funkcję meczetu i od tego momentu znana jest jako meczet Korkut.  Dodajmy jeszcze, że w 1896 meczet został zniszczony przez pożar.

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*