Pułkownik Witold Pilecki!

Wczoraj minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak podpisał awans jednego z najodważniejszych Polaków, bohaterskiego i niezłomnego Witolda Pileckiego, zamordowanego przez władze komunistyczne w 1948 roku.

Ponadto, został złożony wniosek o nadanie żołnierzowi stopnia generalskiego. Wniosek w tej sprawie przedstawiła w Urzędzie ds. Kombatantów i osób Represjonowanych młodzieżówka PiS. Jednak taką decyzję może podjąć tylko prezydent Bronisław Komorowski.

Ponowiono również apel o postawienie pomnika Witolda Pileckiego na Placu Wileńskim w Warszawie, zamiast pomnika Braterstwa Broni. Inicjatywa została poparta przez wszystkie ugrupowania w Radzie Warszawy, pozytywnie o pomyśle wypowiadał się również doradca prezydenta, prof. Tomasz Nałęcz. Miejsce postawienia pomnika pozostaje jednak kwestią dyskusyjną.

Jeśli chodzi o szczątki Pileckiego, Instytut Pamięci Narodowej prowadzi prace ekshumacyjne i identyfikacyjne na Łączce, kwaterze Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły ofiar komunistycznych władz. Być może są tam również szczątki pułkownika.

Profil inicjatywy budowy pomnika: https://www.facebook.com/rotmistrzPileckiWarszawa?fref=ts

Zdjęcie z nagłówka: „Projekt: Pilecki”

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*