Serial dokumentalny – Rząd polski 1939-1945

W najbliższy wtorek, 30 września br. z „Gazetą Wyborczą” będzie można kupić płytę DVD z pierwszym odcinkiem cyklu dokumentalnego „Rząd Polski 1939-1945”, przedstawiającym historię polskiego rządu w czasie II wojny światowej. Kolejne dwie części serialu ukażą się w następnych dniach. A w poniedziałek, 29 września czytelnicy „Wyborczej” mogą sięgnąć po specjalne wydanie magazynu „Ale Historia!” poświęcone końcowi II Rzeczypospolitej.

Trzyczęściowy cykl dokumentalny „Rząd Polski 1939-1945” opowiada o najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej, które miały wpływ na losy polskich władz: agresja Niemiec i ZSRR na Polskę w 1939 roku, przymusowy wyjazd władz polskich do Francji i Anglii, spór o kształt polityki zagranicznej, układ Sikorski-Majski i wybuch Powstania Warszawskiego.

Pierwsza część serialu, zatytułowana „Osamotnieni”, przedstawia losy polskiego rządu najpierw we Francji, a po jej kapitulacji – w Anglii, a także wewnętrzne spory o kształt i sposób prowadzenia polityki zagranicznej. Druga część „Osaczeni” opisuje m.in. odtwarzanie armii polskiej na Wyspach Brytyjskich, podpisanie paktu ze Związkiem Sowieckim oraz odkrycie zbrodni w Katyniu, by zakończyć się na tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego w katastrofie lotniczej na Gibraltarze. Trzecia i ostatnia część filmu, zatytułowana „W matni”, pokazuje coraz mniejszy wpływ polskiego rządu na sytuację w kraju po konferencji Wielkiej Trójki w Teheranie, rodzącą się tam władzę komunistów oraz tragedię Powstania Warszawskiego, co w rezultacie doprowadziło do eliminacji rządu londyńskiego z gry politycznej.

Autorzy filmu wykorzystali bardzo bogate materiały archiwalne, udostępnione m.in. przez: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Londynie, National Sound Archive w Londynie, Radio Wolna Europa w Monachium, Studium Polski Podziemnej w Londynie, Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Już w poniedziałek, 29 września z „Wyborczą” ukaże się specjalne wydanie magazynu „Ale Historia!”, poświęcone końcowi drugiej niepodległości – klęsce Polski w kampanii wrześniowej oraz ostatecznej kapitulacji Warszawy 28 września 1939 r. Redakcja magazynu przygotowała wyczerpujące kalendarium kampanii oraz historię pierwszego Blitzkriegu Wehrmachtu, a także rozmowę z prof. Karolem Olejnikiem o generałach skazanych na klęskę oraz wspomnienia pisarza Józefa Hena.

Cena „Gazety Wyborczej” i każdej z płyt DVD to 8,99 zł. Trzecia płyta cyklu będzie zawierać kod aktywujący miesięczną prenumeratę cyfrową „Gazety Wyborczej”, dzięki której będzie możliwy dostęp m.in. do unikalnych treści magazynu „Ale Historia!” i specjalnych materiałów cyfrowych o II wojnie światowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*