Średniowieczny rękopis może zmienić legendy arturiańskie!

W bibliotece Uniwersytetu w Bristolu odnaleziono rękopis pochodzący ze średniowiecza. Opowiada on historię Merlina – magika, który pojawia się w legendach arturiańskich.

Legendy arturiańskie to opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, którzy poszukują Świętego Graala – kielicha, którym według podań posłużył się Jezus Chrystus podczas ostatniej wieczerzy.  Najstarsze zapisy legend pochodzą z VII wieku i często nie są spójne.

Siedem ręcznie pisanych fragmentów ukrytych było w bibliotece Uniwersytetu w Bristolu w Anglii. Manuskrypty znajdowały się w specjalnej kolekcji bibliotekarza. Według specjalistów odnalezione części w delikatny, ale znaczący sposób ukazują różnice między tradycyjną wersją opowieści.

Kawałki pergaminu odnalazł bibliotekarz Michael Richardson. Rozpoznał on szereg nazwisk pochodzących z opowieści o królu Arturze. Po niezwykłym odkryciu Richardson skontaktował się z dr Leah Tether z International Arthurian Society. Nowoodkryty tekst jest dłuższy i zawiera bardziej szczegółowe opisy postaci, głównie podczas bitew.

To niezwykłe odkrycie może mieć znaczący wpływ na studia nad tym tekstem oraz innymi, które uformowały współczesne rozumienie legend arturiańskich, podaje L. Tether.

Książki, w których ukryte były fragmenty, zostały wydrukowane w Starsburgu w latach 1492 – 1502. Naukowcy starają się dowiedzieć, jak i kiedy tomy trafiły do Anglii. Ma to pomóc w prześledzeniu pochodzenia pergaminów, które odnalazł bibliotekarz.

Według Tether badania ujawnią inne sekrety dotyczące Artura, Merlina i Świętego Graala. Badaczka zajmująca się tematem twierdzi także, że odnalezienie fragmentów w południowo-wschodniej Anglii jest niezwykłe. To tutaj właśnie stworzone zostały najsłynniejsze legendy.

Źródło: bbc.com

 Karolina Charchowska

 

One Comment

  1. Adrian Sadura

    Nie sądziłem, że te legendy sięgają nawet VII wieku!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*