Stonehenge jeszcze starsze?

Naukowcy z University College London (UCL) pod przewodnictwem prof. Mike’a Parker’a Pearson’a dokonali, jak sami twierdzą, „niesamowitego” odkrycia.

Na podstawie zebranych danych w Walii, skąd pochodzą głazy użyte do budowy Stonehenge, Anglicy doszli do wniosku, że wspomniane skały były przez około 500 lat wykorzystywane na miejscu, w Walii. Po ich rozbiórce zostały dopiero przetransportowane do Anglii. Tak wynika z przeprowadzonych badań radiologicznych, które potwierdzają tezę, iż głazy liczą sobie nawet 5200 lat! Naukowcy uważają, że jest to analogiczne zachowanie do tego tubylców z Madagaskaru, którzy także przemieszczali przez wiele setek kilometrów odpowiednie głazy.

Projekt uniwersytetów z Londynu, Manchesteru, Bournemouth and Southampton zakłada dalsze badania nad przeszłością Stonehenge. W najbliższych dniach ukażą się w prasie brytyjskiej artykuły szerzej przedstawiające zagadnienie. Planowane jest także wydanie książki „Stonehenge: Making Sense of a Prehistoric Mystery”.

Prof. Kate Welham z Bournemouth University twierdzi, że „w 2016 znajdziemy coś wielkiego”. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli możliwość poinformować Państwa o kolejnych odkryciach brytyjskiego zespołu naukowego!

Damian Bączkiewicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*