Surowy wyrok dla francuskich złodziei. Więzienie i sankcja za kradzież XVIII-wiecznego szkunera Jeanne-Élisabeth

Według doniesień francuskich mediów zapadł wyrok w sprawie kradzieży cennego pochodzącego z epoki nowożytnej statku. Sąd postanowił surowo ukarać złodziei wytyczając im karę grzywny w wysokości  ponad €1.000.000  oraz pozbawienia wolności do 4. Lat . Karę orzekł  sędzia  Sądu Apelacyjnego.

Historia zatonięcia statku zaczyna się w 1755 roku kiedy to znikł z powierzchni ziemi. Stało się to w Villeneuve-lès-Maguelone, niedaleko Montpellier, podczas rejsu z Kadyksu do Marsylii.

W 2007 roku  rybak Claude Marty  natrafił na jego szczątki i podjął decyzje o opiece nad statkiem, w której to pomagali mu jego przyjaciele.

Wrak został przez nich szabrowany – ukradli z niego 24000 srebrnych monet i cennych przedmiotów, które miały stać się własnością szwajcarskich bankierów

W wyniku orzeczenia sądu „poszukiwacze skarbu’ muszą oddać do skarbu państwa ponad €1.000.000 oraz odbyć  karę 4 lat pozbawienia wolności.

Francuzi uczuleni są na rabowanie dziedzictwa kulturowego – dlatego też tak ostro i poważnie podeszli do tej sprawy.

W czasie śledztwa grupa archeologów reprezentujących French Department of Archaeological and Undersea Research przeprowadziła badania w trakcie których odkryła wiele zabytków. Stan zachowania wraku jest dobry, znajduje się on 5 m p.p.m.

Źródło: divers24.pl

Fot.: archeologiasubacquea.blogspot.it

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*