Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

W Hiszpanii odkryto prehistoryczne malowidła

W Hiszpanii odkryto prehistoryczne malowidła

W miejscowości Aitzbitarte w kraju Basków zostały odkryte dobrze zachowane malowidła naścienne pochodzące z epoki lodowcowej. Do tego także w grocie Atxuraa zauważono rysunki autorstwa prehistorycznych artystów.

Rysunki z Aitzbitarte wykonane za pomocą krzemiennych rylców lub odciśnięcia palców w miękkiej glinie, przedstawiają wizerunki koni, jeleni czy żubrów. Znalazły się też odciski palców oraz alegoryczne przedstawienia płci kobiecej. Postaci zwierząt zostały wykonane w wyjątkowo realistyczny sposób. Okrycia dokonano już w kwietniu, lecz informacja o nim została podana do publicznej wiadomości dopiero po dokonaniu niezbędnych zabezpieczeń. Profesor , Diego Garate Maidagan z Uniwersytetu Toulouse II – Le Mirail stwierdził, że odkrycie to jest bezprecedensowe dla tego regionu Hiszpanii. Rysunki zachowały się w tak dobrym stanie, gdyż wejście do jaskini, w której się znajdują było zasypane gruzem, co pozwoliło na zachowanie właściwej temperatury i wilgotności.

W ostatnim czasie naukowcy odkryli także malowidła naścienne w jaskiniach położonych 50 km od Bilbao. Malowidła te są ledwie widoczne, ich wiek wstępnie oszacowano na 14 tys. lat. Malowideł jest około 70 i przedstawiają one zwierzęta. Chociaż sama jaskinia jest znana archeologom już od lat 90., to do tej pory nie mieli pojęcia, że znajdują się w niej prehistoryczne rysunki.

Źródło: Rzeczypospolita

Fot. Diego Garate

Magdalena Makówka

PartnerzyPrzewiń do góry