Skarby z czasów wikingów na wyspie Man

Na wyspie Man odnaleziono za pomocą wykrywacza metali 87 monet i 13 kawałków naramiennych pierścieni pochodzących z czasów wikingów. Pieniądze były bite w Anglii, Irlandii, Niemczech oraz na samej wyspie Man.

Wyspa Man należy do Wysp Brytyjskich, leży na Morzu Irlandzkim między Brytanią a Irlandią. Posiada status dependencji korony brytyjskiej. Jako terytorium podległe nie jest uważana za część Zjednoczonego Królestwa.

Prawdopodobnie około 200 r. p.n.e. na wyspę przybyły ludy celtyckie, które zasiedliły Man. W V i VI wieku stała się celem wypraw misyjnych prowadzonych przez mnichów z sąsiedniej Irlandii, w efekcie czego wyspa została schrystianizowana. Od IX wieku datuje się najazdy Normanów. Żeglarze z północy nie tylko rabowali wyspę, ale również zostawili coś po sobie. Osiedlając się, z czasem na wyspie założyli Parlament, zwany Tynwald.

Pamiątką po Normanach są również liczne regulacje prawne, które do dzisiaj obowiązują na wyspie. W 1266 roku Man została podbita przez Szkotów, a następnie w 1333 protektorat nad wyspą objęli angielscy królowie. W 1828 roku uzyskała status dependencji korony brytyjskiej. Skarb liczący sobie około 1000 lat znaleziony został przez Kath Giles i nie jest to jej jedyne odkrycie. W lutym tego roku odkryła również złotą biżuterię z X wieku.

Według Kristin Bornholdt-Collins, amerykańskiej specjalistki zajmującej się numizmatyką, skarb w postaci 87 monet i 13 kawałków srebrnych naramiennych pierścieni mógł służyć za coś w rodzaju świnki-skarbonki. Zawartość znaleziska pokazuje nam jak wyglądały środki płatnicze na obszarze Wysp Brytyjskich w okresie ekspansji wikingów. Według Bornholdt-Collins skarb został celowo ukryty i mógł być z czasem powiększany. 

Zgodnie z prawem wyspy Man znaleziska archeologiczne należy zgłaszać do Manx National Heritage. Dzięki temu stają się własnością korony, a znalazcy przysługuje nagroda. Skarb będzie można oglądać w Muzeum Manx w Douglas.

Źródło: bbc.com, wikipedia.org Fot.: manxnationalheritage.im

Dawid Jurkiewicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*