Czego można się spodziewać w 2018 roku w świecie archeologii?

Choć rok 2017 był obfity w wiele odkryć archeologicznych, to naukowcy nie spoczywają na laurach. Wiele badań i znalezisk wciąż budzi nadzieje na kolejne, jeszcze bardziej spektakularne. Naukowcy zwracają też uwagę na problem grabieży obszarów jeszcze niezbadanych przez archeologów. Przedstawiamy kilka najbardziej wyczekiwanych odkryć w Nowym Roku.

Dolina Królów

W ostatnich latach w egipskiej Dolinie Królów prowadzono wiele badań, a sam rok 2017 był szczególnie obfity w znaleziska z okresu starożytnego Egiptu. W 2018 roku będzie można zobaczyć nowe odkrycia. W lipcu Live Science poinformowało, że archeolodzy zidentyfikowali obszar w pobliżu grobowca faraona Ay (1327-1323 p.n.e.), w którym może znajdywać się grobowiec. Kolejna grupa archeologów przeprowadziła w ostatnich latach badania zachodniej części Doliny Królów. Trzeci zespół, z Uniwersytetu w Bazylei, analizuje obecnie i publikuje znaleziska grobu w Dolinie Królów, gdzie w 2014 roku odkryto dziesiątki mumii. Dodatkowo, Live Science otrzymało niepotwierdzone doniesienia o pracach terenowych prowadzonych teraz w Dolinie Królów, które mogą doprowadzić do odkrycia nowego grobu. Biorąc pod uwagę wszystkie te działania, całkiem możliwe, że rok 2018 przyniesie oszałamiające nowe odkrycia, w tym ewentualne nowe grobowce w Dolinie Królów.

Kolejna, 13-ta jaskinia zwojów z Qumran

W 2017 roku w pobliżu Qumran znaleziono nową, kolejną jaskinię tzw. zwojów z Qumran. Jaskinia została splądrowana w latach 50. lub 60. XX wieku, ale archeolodzy znaleźli puste zwoje (jest to 12. jaskinia znaleziona w pobliżu Qumran, która niegdyś zawierała zwoje znad Morza Martwego). Pozostałe 11 jaskiń odkryto w latach 40. i 50. XX wieku. Odkrycie dwunastej jaskini trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, ale to nie koniec odkryć. Zespół, który odkrył 12-tą jaskinię, bada kilka innych jaskiń, które potencjalnie mogą zawierać kolejne zwoje. Badania przeprowadzane są w ramach większego projektu przez Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA). IAA śpieszy się, aby zidentyfikować, które mogą zawierać pozostałości archeologiczne, ponieważ wielu złodziei działających w tym rejonie zostało złapanych przez władze w ciągu ostatnich kilku lat. Niektózy z nich posiadali resztki potencjalnych zwojów. Biorąc pod uwagę fakt, że badania są w toku i że zidentyfikowano już kilka potencjalnych jaskiń znad Morza Martwego, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby w 2018 roku odkryto 13-tą jaskinię zwojów w pobliżu Qumran.

Grobowiec greckiego wojownika

W 2017 roku odkryto nowy pochówek w Grecji. Jest to grobowiec wojownika, który został zabity mieczem. Wiadomo, że co najmniej czterech innych ludzi zostało pochowanych z wojownikiem. Pięciu ludzi zostało pochowanych wraz ze złotymi i srebrnymi pierścieniami, mieczami, sztyletem zdobionym złotem i wieloma innymi artefaktami. Jednak opinia publiczna nigdy nie słyszała ani słowa więcej o tym fantastycznym odkryciu, ponieważ obszar, na którym znajduje się grobowiec, jest często plądrowany przez rabusiów. Archeolodzy nie chcą ujawniać informacji o grobowcu, dopóki prace wykopaliskowe nie zostaną zakończone. W 2018 roku sytuacja w zakresie bezpieczeństwa może ulec poprawie, więc może nadarzyć się okazja, aby omówić to odkrycie bardziej szczegółowo. Do tego czasu nie opublikowano żadnych zdjęć, a Live Science zdecydowało się nie publikować lokalizacji znaleziska, ani więcej informacji.

Prehistoryczne odkrycia w Arabii Saudyjskiej

Rok 2017 przyniósł wieści o fantastycznych odkryciach prehistorycznych w Arabii Saudyjskiej. W sierpniu Live Science doniósł, że w Arabii Saudyjskiej odkryto 46 prehistorycznych miejsc, niektóre prawdopodobnie sprzed miliona lat. Badacze poczynili wnioski wraz z projektem Palaeodeserts, który ma na celu lepsze poznanie przeszłości człowieka i środowiska naturalnego Arabii Saudyjskiej. W październiku inny zespół archeologiczny poinformował, że odkrył 400 tajemniczych prostokątnych struktur, które archeolodzy nazywają „bramami” w Arabii Saudyjskiej, a w ciągu kilku dni zespół badaczy został zaproszony prowadzenia badań naziemnych. Obecnie analizowanych jest prawie 6000 zdjęć lotniczych. W 2018 roku możemy się spodziewać nowych odkryć prehistorycznych, a także znalezisk z nowszych okresów w Arabii Saudyjskiej.

Nowe technologie vs. rabusie

W 2018 roku naukowcy będą pracować nad wieloma technologiami, aby rozwiązać ogólnoświatowy problem grabieży. Należą do nich roboty, które mogą wejść do niebezpiecznych tuneli i oszacować szkody, które wyrządzili szabrownicy, psy, które wyłapują artefakty przemycane do Stanów Zjednoczonych oraz oprogramowanie, które może zidentyfikować skradzione dzieła sztuki, które złodzieje próbują sprzedać. Kraje, które mają do czynienia z wojnami, gospodarczymi i politycznymi konfliktami, są najbardziej dotknięte grabieżami. Problem jest na tyle duży, że naukowcy z wielu krajów jednogłośnie widzą potrzebę zmian i ochrony zabytków przed złodziejami i przemytnikami.

Opracowane na podstawie Live Science.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*