Do Polski powrócił osiemnastowieczny obraz „Wniebowstąpienie Chrystusa”

Dzięki działaniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Polski powrócił osiemnastowieczny obraz „Wniebowstąpienie Chrystusa”, pochodzący z kościoła parafialnego pod wezwaniem Św. Marcina w Sicinach.

Obraz na ręce ks. Tadeusza Śliwki przekazał wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far, wiceminister kultury Piotr Żuchowski oraz zastępca ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Douglas Greene.

Za „wsparcie MKiDN oraz MSZ w poszukiwaniu utraconych dzieł stuki” dziękował agencji HSI również Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski. Zaznaczył też, że „nie ma lepszego aparatu poszukującego, jak Ci wszyscy obywatele świata, którzy z własnej inicjatywy monitorują wszelkie aukcje i, tak jak w tym przypadku, informują że na aukcji pojawia się skradziony obraz”. – Bardzo serdecznie takim ludziom dziękuję– podkreślił wiceminister.

Niewielki malowany na desce obraz (31 x 23 cm) skradziono z kościoła Św. Marcina w Sicinach na początku lat 90. Pod koniec 2012 r. pojawił się na aukcji internetowej w Stanach Zjednoczonych. MSZ  zwróciło się do agencji Homeland Security Investigations o pomoc w jego odzyskaniu. Dzięki działaniom Ambasady RP w Waszyngtonie i HSI, obraz wycofano z aukcji i przewieziono do Polski.

– Nasza parafia jest niewielka, to około dwóch tysięcy osób, dlatego tym bardziej dziękuję za odzyskanie i przekazanie tego cennego zabytku, który znowu będzie ubogacał naszą świątynię – powiedział w czasie uroczystości proboszcz Parafii św. Marcina w Sicinach ks. Tadeusz Śliwka.

„Wniebowstąpienie Chrystusa” to jeden z 15 obrazów ukazujących sceny z życia Najświętszej Marii Panny i Jezusa. Według dostępnych źródeł, dzieło jest autorstwa szkoły Michaela Willmanna, XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem. Przed kradzieżą, obrazy były eksponowane w przedsionku kościoła.

 

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 

sicina1

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*