Dzięki wykorzystaniu obrazowania satelitarnego i rozpoznania przy użyciu dronów, archeolodzy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis odkryli pradawny system nawadniania, który umożliwił społeczności rolniczej pustynnej części północno– zachodnich Chin podniesienie poziomu hodowli zwierząt i upraw roślin.
Przebadane z wysokości ponad 30 metrów przy pomocy dronów i specjalistycznego oprogramowania satelitarnego stanowisko archeologiczne ukazało niewątpliwe zarysy zapór kontrolnych, kanałów nawadniających i zbiorników na wodę zasilających mozaikę małych pół uprawnych. Wstępne badania archeologiczne potwierdziły również obecność rozproszonych zabudowań gospodarczych i grobów.
Analiza wykonana przez doktoranta Yuqi Li z Wydziału Antropologii, opublikowana w grudniowym wydaniu czasopisma Archeological Research in Asia sugeruje, że system nawadniający został zbudowany w III lub IV wieku przez lokalne społeczności pasterskie poszukujące więcej pól uprawnych, z których produkowano m. in. pasze zwierzęce.
Bardziej szczegółowe mapowanie na miejscu wykonano przy użyciu drona typu quadcopter oraz nowego oprogramowania do fotogrametrii, które powiązało ze sobą około 2000 geotagowanych zdjęć lotniczych, dzięki czemu udało się stworzyć model stanowiska archeologicznego w 3D.
Naukowcy są przekonani, że badany obszar służył w przeszłości do uprawy prosa, jęczmienia, pszenicy i być może winogron. Odkrycie jest o tyle ważne, że pomogło zakończyć trwającą od dłuższego czasu debatę wokół technologii irygacyjnych, które po raz pierwszy dotarły do tego chińskiego zakątka regionu Xinjiang.
Źródło: newsweek.com
Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)
Zenon Purta