Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie – konferencja naukowa

W dniach 22-23 maja 2014 roku w Poznaniu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie”, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. To jedno z priorytetowych wydarzeń odbywających się z okazji Roku Kolberga 2014.

Podczas konferencji przedstawiony zostanie wkład Oskara Kolberga do nauki, kultury polskiej i europejskiej oraz znaczenie zebranych przez niego materiałów źródłowych, niezwykle istotnych dla narodowego dziedzictwa i umocnienia regionalnych i lokalnych tożsamości. Referaty zaprezentują przedstawiciele kilkudziesięciu polskich i zagranicznych placówek naukowych i kulturalnych. Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie www.oskarkolberg.pl.

Wydarzenie poprzedzi konferencja prasowa, na którą organizatorzy zapraszają 21 maja o godz. 12:00 do Pałacu Działyńskich (Poznań, Stary Rynek 78). Tego samego dnia w Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45) o g. 18:00 odbędzie się koncert pt. „Liryka wokalna Oskara Kolberga”, w wykonaniu wykładowców Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Konferencja odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Konferencja organizowana jest przez Instytut im. Oskara Kolberga przy współpracy Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Patroni medialni konferencji – Program 2 Polskiego Radia, Radio Mekury, TVP Kultura, TVP Poznań, Mapakultury.pl, Kulturaonline.pl.

Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Obchody Roku koordynowane są przez Instytut Muzyki i Tańca. Informacje o obchodach Roku Kolberga dostępne są na oficjalnej stronie www.kolberg2014.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*