Ekspedycja Paula Allena odkryła wrak okrętu USS Juneau, który zatonął w 1942 roku z ponad 600 osobami na pokładzie

Ekspedycja finansowana przez współzałożyciela Microsoftu, miliardera Paula Allena odkryła kolejny wrak okrętu. Tym razem 17 marca 2018 r. na Południowym Pacyfiku, na głębokości około 4200 metrów zlokalizowano wrak amerykańskiego krążownika USS Juneau, który został w 1942 r. storpedowany przez Japończyków podczas bitwy o Guadalcanal. W wyniku zatonięcia jednostki ostatecznie życie straciło 687 ludzi, w tym wszystkich pięciu braci Sullivan.

Lekki krążownik klasy Atlanta znaleziony został 4200 metrów pod powierzchnią wody, spoczywa na dnie Południowego Pacyfiku u wybrzeży Wysp Salomona. „Na pewno nie planowaliśmy znaleźć Juneau w Dzień Świętego Patryka. Zmienne tych wyszukiwań są po prostu zbyt duże „- powiedział Robert Kraft, dyrektor operacji podmorskich ekspedycji Paula Allena. „Ale znalezienie USS Juneau w Dzień Świętego Patryka jest niespodziewanym zbiegiem okoliczności dla braci Sullivan i wszystkich członków służby, którzy zginęli 76 lat temu.” Autonomiczny pojazd podwodny R / V Petrel po raz pierwszy zidentyfikował statek w bocznym sonarze skanującym 17 marca. Po przeanalizowaniu danych sonaru, ekipa Petrel rozlokowała swój zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) w dniu 18 marca, aby zweryfikować wrak dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii video.

„Jako piąty oficer dowodzący USS The Sullivans (statek nazwany na cześć pięciu braci), jestem podekscytowany faktem, że Allen i jego zespół byli w stanie zlokalizować lekki krążownik USS Juneau, który zatonął podczas bitwy o Guadalcanal” – powiedział wiceadmirał Rich Brown, dowódca sił morskich amerykańskiej marynarki wojennej.

Podczas swojej pamiętnej bitwy 13 listopada 1942 r., druga torpeda uderzyła w bok okrętu, powodując znaczną eksplozję, która przecięła statek na pół i zabiła większość ludzi na pokładzie, w tym wszystkich pięciu braci Sullivan. Ponieważ Juneau zatonął w 30 sekund i istniało ryzyko dalszych japońskich ataków, amerykańska grupa zadaniowa nie miała możliwości sprawdzenia, czy komuś z załogi okrętu udało się przeżyć. Chociaż około 115 członków załogi Juneau prawdopodobnie przeżyło eksplozję okrętu, w tym aż dwóch z pięciu braci Sullivan, siły morskie nie podejmowały przez kilka dni żadnych działań ratunkowych. Po ośmiu dniach od zatonięcia USS Juneau udało się uratować 10 rozbitków.

Rodzina Sullivan z Waterloo, w stanie Iowa, straciła pięciu synów: George’a, Francisa „Franka”, Josepha, Madisona „Matta” i Alberta, pomimo istnienia polityki morskiej, która uniemożliwiała rodzeństwu służenie na tych samych jednostkach. Bracia odmówili służby, dopóki nie zostali przydzieleni do tego samego statku, a obowiązująca polityka została zignorowana. Po śmierci braci Sullivan dowództwo US Navy nakazało rozdzielać rodzeństwa i przydzielać je do różnych jednostek.

Historia służby wojennej krążownika USS Juneau była niezwykle krótka. Jednostkę zwodowano w październiku 1941 roku. Do służby weszła w lutym 1942 roku a zatonęła w listopadzie 1942 roku, trafiona torpedą wystrzeloną przez japoński niszczyciel „Murasame” albo „Amatsukaze” lub „Yudachi”. Trafienie zniszczyło przednią kotłownię i prawdopodobnie złamało stępkę. Okręt ewaukował się z miejsca bitwy, po czym został trafiony torpedą przez japoński okręt podwodny „I – 26”. Wybuch torpedy spowodował eksplozję dziobowych komór amunicyjnych, przełamanie się okrętu i jego zatonięcie w przeciągu 20 – 30 sekund.

Przeprowadzone przez Paula Allena wyprawy doprowadziły również do odkrycia USS Lexington (marzec 2018), USS Indianapolis (sierpień 2017), USS Ward (listopad 2017), USS Astoria (luty 2015), japońskiego pancernika Musashi (marzec 2015) i włoskiego niszczyciela II wojny światowej Artigliere (marzec 2017). Jego zespół był również odpowiedzialny za odzyskanie dzwonu okrętowego z HMS Hood w celu zaprezentowania go brytyjskiej marynarce wojennej na cześć jego bohaterskiej służby.

Źródła: paulallen.com; theguardian.com

Fot.: domena publiczna

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*