Na tureckiej wyspie Tenedos znaleziono figurki ofiarne w dziecięcych grobach
Podczas badań archeologicznych w Tenedos odkryto figurki ofiarne w dziecięcych grobach. Niektóre z nich są związane z kultem Dionizosa, a dwie z nich przedstawiają tancerzy ozdobionych frygijskimi nakryciami głowy
Wykopaliska ujawniły, że dzieci były chowane wraz ze swoimi darami w grobach słojowych, grobach amforowych i grobach kamiennych. Wykopaliska w starożytnym mieście Tenedos zostały przeprowadzone przez zespół 12 osób pod kierownictwem profesora Turana Takaoğlu z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Çanakkale Onsekiz Mart.
Prace na sezon 2023 zostały wykonane najpierw w zamku Bozcaada, a następnie na terenie nekropolii starożytnego miasta. Uzyskano nowe i uderzające dane, zwłaszcza na temat pochówków dzieci w wykopaliskach nekropolii.
Zaobserwowano, że drugi grobowiec pithos lub dzbanowy z VI wieku p.n.e. został później umieszczony w grobowcu pithos lub dzbanowym z IV wieku p.n.e. Ustalono, że sześć figurek z terakoty i szpilka z brązu w kształcie końskiej stopy zostały złożone jako dary dla zmarłych w zbudowanym później grobowcu dzbanowym.
Dwie z tych figurek, które można ogólnie kojarzyć z kultem Dionizosa, starożytnego greckiego boga, przedstawiają dwie tancerki ubrane we wschodnie stroje i frygijskie nakrycia głowy. Jedna przedstawia kobietę grającą na lirze na strunowym instrumencie muzycznym, a pozostałe trzy przedstawiają stojące kobiety.
Umieszczenie w grobowcu statuetek przedstawiających tancerzy i muzyków jest postrzegane jako archeologiczny wskaźnik integracji z bogiem poprzez taniec, odzwierciedlający cechy wierzeń tego okresu.
Znaleziska z wykopalisk zostały poddane procesom restauracyjnym i konserwatorskim przez Çilema Yavşana, członka zespołu wykopaliskowego Tenedos, a następnie zostały przekazane do Dyrekcji Muzeum Troi.
Ömer Can Yıldırım, zastępca kierownika wykopalisk, powiedział:
Na terenie nekropolii zidentyfikowaliśmy obszar wcześniej nieznany w literaturze archeologicznej i ograniczony jako miejsce pochówku dzieci. Struktura, którą określamy jako grób pithos, jeden z grobów znalezionych na tym obszarze, ma cechę „pithos w pithosie”, która była wcześniej nieznana w danych archeologicznych.
– powiedział Ömer Can Yıldırım, zastępca kierownika wykopalisk/
Ogólna historia pochówku pokazuje, że pierwszy pochówek miał miejsce w VI wieku p.n.e., a drugi pochówek miał miejsce około 200 lat później, w IV wieku p.n.e. w późnym okresie klasycznym.
Stwierdzając, że zgodnie z ogólną charakterystyką dzieł, style ubierania się i motywy bogini są oznakami wiary tego okresu i szacunku odczuwanego dla dzieci pochowanych w młodym wieku, Yıldırım powiedział: Kiedy oceniamy te dzieła pod względem historycznym, stylistyczne i analogiczne cechy dzieł pokazują, że dzieła te powstały około 2700 lat temu i zostały złożone w grobie dziecka, które zmarło w młodym wieku.
Można powiedzieć, że rodzaje ubioru w artefaktach są związane z kulturą wschodniofrygijską i kultem Kybele oraz Dionizosa. Ta cecha wyraźnie pokazuje nam, że ta ideologia religijna dominowała na nekropolii Tenedos w IV wieku p.n.e. Cechy typologiczne odzwierciedlone w pracach dostarczają nam istotnych danych w zrozumieniu cech kulturowych nekropolii Tenedos w okresie późnego klasycyzmu.
W starożytności Tenedos było wyspiarskim polis po raz pierwszy wspomnianym w Iliadzie Homera (napisanej w VIII wieku p.n.e.), a później w Eneidzie Wergiliusza (napisanej w I wieku p.n.e.).
Najwcześniejsze zamieszkiwanie tego miejsca datuje się na wczesną epokę brązu, ze śladami osadnictwa starożytnych Greków, ze względu na strategiczne położenie u wejścia do Dardaneli. W ciągu następnych stuleci wyspa znalazła się pod kontrolą różnych regionalnych mocarstw, takich jak Imperium Perskie, Liga Delijska, imperium Aleksandra Wielkiego, królestwo Attalidów, Cesarstwo Rzymskie i jego następca, Cesarstwo Bizantyńskie, zanim ostatecznie przeszła w ręce Republiki Weneckiej.
Obszar ten jest centrum turystycznym odwiedzanym przez prawie 50 000 turystów krajowych i zagranicznych każdego roku.
Źródło: Child graves and figurines found in ancient Tenedos, hurriyetdailynews.com [dostęp: 05.03.2024].