W Wielkopolsce odkryto najstarszy drewniany kościół w Polsce

Podczas prac remontowych w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Domachowie w powiecie gostyńskim (woj. wielkopolskie) natrafiono na część budynku wykonaną z drewna datowanego na lata 1368-1369. To czyni z kościoła najstarszą drewnianą świątynię na terenie Polski.

Prace remontowe w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Domachowierozpoczęły się w lipcu 2018 roku. Już po dwóch miesiącach natrafiono na pierwsze znaczące odkrycie. Były to pozostałości polichromii na zrębie. Polichromie to barwne malowidła ścian i sufitów, choć mogą one pokrywać również rzeźby. Polichromie o tematyce biblijnej, w ornamentalnej oprawie, z licznymi inskrypcjami wyróżniają się bogatą tematyką, kolorystyką i stanowią unikatowy przykład malarstwa na terenie naszego województwa, przypuszczalnie z końca XVI wieku, który czeka na konserwację – Skomentowała odkrycie Jolanta Goszczyńska, Wojewódzka Konserwator Zabytków.

Kościół w Domachowie był dotychczas datowany na 1568 rok. Jednak teraz badacze dokonali niezwykłego odkrycia.

Przeprowadzone w ostatnim czasie wstępne badania kościoła oraz badania dendrochronologiczne drewna zmieniły całkowicie dotychczasową wiedzę o świątyni. Rzadko bowiem spotyka się, aby poprzednie ustalenia i datowania zabytku zostały przesunięte aż o 200 lat – kontynuuje Jolanta Goszczyńska.

Okazało się, że dęby wykorzystane do budowy świątyni zostały ścięte w latach 1368-1369. Kościół został zdaniem badaczy zbudowany z niesezonowanego materiału, czyli powstał w tych samych latach w jakich ścięto wykorzystane drzewa.

Po przeprowadzeniu przez badacza analizy porównawczej stwierdzono, że świątynia jest najstarszym, dotychczas potwierdzonym naukowo, prawie w całości zachowanym drewnianym kościołem w Polsce i jednym z najstarszych na obszarze europejskim – powiedział Jerzy Borwiński, konserwator zabytkoznawca.

Badania na terenie tego niewielkiego kościoła będą kontynuowane, a po ich zakończeniu odkryte polichromie mają zostać udostępnione zwiedzającym.

Tagi: news krajowy, Bartłomiej Kmiecik, Wielkopolska, kościoły, świątynie, new, top, drewniany kościół,

Źródła: epoznan.pl, parafia-domachowo.pl

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*