W trakcie prac remontowo – konserwatorskich w kościele św. Józefa przy ul. Elżbietańskiej w Gdańsku odkryto sześć zabytkowych krypt, w których natrafiono na pozostałości dwóch trumien. Znalezisko zostanie niebawem przebadane przez naukowców. Nie będzie jednak udostępnione zwiedzającym – nad kryptami wykonane zostanie ogrzewanie podłogowe.
Dzięki pozyskanej 16 – milionowej dotacji unijnej w XV – wiecznej świątyni ojców oblatów pod wezwaniem św. Józefa w Gdańsku przeprowadzany jest obecnie generalny remont, który zwieńczony zostanie zamontowaniem grzewania podłogowego. W trakcie prac remontowych pod warstwą kościelnej posadzki ekipa budowlana natknęła się na kilka zabytkowych krypt (łącznie 6), w których znaleziono pozostałości dwóch trumien. Prace w świątyni prowadzone są pod nadzorem archeologa. Nie zaskoczyło nas to, że w prezbiterium kościoła znajdują się krypty, gdyż zmarłych w kościołach chowano jeszcze w czasach napoleońskich – powiedziała Monika Kacprzak, archeolog nadzorujący prace w kościele św. Józefa. To co nas zaskoczyło, to tak duża liczb krypt na niewielkiej w sumie przestrzeni kościoła. Krypty znajdowały się 60 centymetrów pod współczesną posadzką kościoła. Znaleziono w nich ludzkie szczątki i dwie trumny, w tym jedną misternie zdobioną. Znalezisko datowane jest na XVII – XVIII wiek n.e. Według archeologów w jednej z krypt może znajdować się większa liczba trumien, jednak prawdopodobnie znajdują się one pod posadzką kaplicy przylegającej do prezbiterium. We wnętrzu świątyni eksponowane są dwa epitafia poświęcone rodom Sierakowskich i Potulickich. Możliwe, że bogato zdobiona trumna należy do któregoś z dostojników wywodzących się z tych rodzin. Archeolodzy pod posadzką znaleźli również dwie tablice nagrobne z herbami. Na razie na ich temat nic nie wiadomo, trwa ich identyfikacja. Znalezione krypty zostaną szczegółowo zbadane przez naukowców, jednak nie zostaną udostępnione zwiedzającym, ponieważ przykryte zostaną instalacją ogrzewania podłogowego.
Początki kościoła i klasztoru Karmelitów pod wezwaniem św. Józefa w Gdańsku sięgają lat 60 – tych XV wieku, kiedy to zaczęła się budowa wschodniej części kościoła pw. Matki Bożej Najświętszej Dziewicy oraz świętych proroków Eliasza i Elizeusza, zakończona w roku 1496. W roku 1623 zbudowana została zachodnia część kościoła. Kościół zbudowano w stylu gotyckim jako świątynię halową, jednonawową. Na przestrzeni wieków świątynia ta była wielokrotnie plądrowana i rabowana. Nie oparła się również pożarom i zniszczeniom, zwłaszcza mającym miejsce podczas II wojny światowej. 27 marca 1945 roku wkraczający do Gdańska sowieci podpalili świątynię, paląc wraz kościołem i klasztorem – żywcem ponad 100 wiernych, szukających w niej schronienia. Zniszczenia kościoła w wyniku działań wojennych oszacowano na około 80%.
Źródła: trojmiasto.pl; gdansk.oblaci.pl
Fot.: Marcin Tymiński/Trojmiasto.pl
Zenon Purta