W Szczebrzeszynie chcą odbudować wieżę widokowa na wzgórzu zamkowym

Władze samorządowe w Szczebrzeszynie (lubelskie) chcą zagospodarować wzgórze zamkowe. Jest to najpiękniejszy punkt widokowy w mieście, na którym znajdowała się wieża strażnicza. Koszty tej inwestycji opiewają się na 3,8 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 2,9 mln zł.

Wzgórze zamkowe o powierzchni pół hektara mieści się przy ul. Klasztornej, nieopodal budynku szpitala miejskiego i w pełni jest własnością miasta.

Badania przeprowadzone w latach 1978 – 81 przez UMCS wykazały, że pierwsza osada powstała w tym miejscu 5 tys. lat temu. Tutejsi mieszkańcy zajmowali się wtedy rolnictwem i hodowla zwierząt – wyjaśnił Henryk Madej, burmistrz Szczebrzeszyna.

Z nieznanych przyczyn między VI a VIII wiekiem zamarło tu życie. Dopiero Kazimierz Wielki w 1352 r. nadal Szczebrzeszynowi prawa miejskie, a później została wzniesiona wieża, która miała za zadanie pilnowanie rubieży wschodniej i południowej części miasta. Mimo licznych badan archeologicznych nie odkryliśmy wszystkich tajemnic tego niezwykłego miejsca – dodał burmistrz.

Wieża jest umiejscowiona na wysokim cyplu wierzchowiny lessowej pochylonej lekko w kierunku południowym, gdzie z tej strony ogranicza rozległa dolina rzeki Wieprz. Obiekt ten był niegdyś murowany z kamienia, posiada również dwie kondygnacje ze sklepieniem kolebkowym.

Projekt, który został przygotowany przez lokalny samorząd zakłada rewitalizacje wraz z rozbudowa wieży strażniczej. Jak wynika z niego, budowla ma składać się z trzech kondygnacji. Na dole zostaną wyeksponowane relikty odnalezione w trakcie badan archeologicznych. Znajdzie się także miejsce dla  powstania kawiarenki. Na terenie wzgórza zamkowego powstaną tez alejki z ławkami, zostaną postawione tablice informacyjne, a także zostanie utworzony szlak turystyczny.

Z informacji przekazanej przez Henryka Madeja, burmistrza Szczebrzeszyna wynika że, miasto złożyło wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego. Lokalne władze maja nadzieje, że modernizacja tego obiektu zacznie się jeszcze w tym roku. Jednak na realizacje tego przedsięwzięcia będzie trzeba poczekać 3 lata.

Źródło: kurierlubelski.pl   
Fot. UM Szczebrzeszyn                                                                                   Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*