Francuzi badają sprawę księcia Lavau

Mała francuska wieś stała się znana na cały świat w 2015 roku, kiedy to archeolodzy odkryli grobowiec starożytnego celtyckiego władcy z V wieku p.n.e. Francuzi przez ostatnie dwa lata próbowali rozwikłać zagadkę księcia, pierwsze wyniki badań już się pojawiły.

W 2012 roku archeolodzy z Narodowego Instytutu Archeologii Prewencyjnej zostali poproszeni o przebadanie terenu pod zabudowę na obrzeżach Lavau. W toku prac naukowcy natrafili na ślady etruskich i greckich reliktów, po tych wydarzeniach państwo francuskie nakazało bardziej szczegółowe przebadanie obszaru. Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili na niezwykłe przedmioty, w tym między innymi kociołek z brązu, przyozdobiony głową boga Dionizosa. Prawdziwą perełką okazały się jednak szczątki celtyckiego księcia.

Kości władcy zostały wydobyte wraz ze złotą biżuterią oraz pasem, którym przystrojono zmarłego. Archeolodzy zaczęli dokumentować znaleziska oraz dokładnie je badać korzystając przy tym z radiografii rentgenowskiej tudzież tomografii i technologii 3D. Pierwsze wyniki już poznaliśmy – dzięki badaniom naukowcy odkryli, iż pas księcia został przyozdobiony srebrnymi elementami, które razem tworzą celtycki symbol. Jest to niezwykle cenny obiekt, gdyż do tej pory nie odnaleziono nigdy czegoś podobnego.

Ponadto odkryto również, jak istotne w kulturze celtyckiej były wpływy cywilizacji śródziemnomorskich, gdyż wiele przedmiotów codziennego użytku, w tym wielki dzban do nalewania wina, nosił znamiona greckiej ceramiki, etruskiego złotnictwa oraz srebrnych, celtyckich ozdób. To odkrycie wskazuje na to, jak niezwykła interakcja kulturowo-gospodarcza zachodziła pomiędzy Celtami i ludami basenu Morza Śródziemnego.

Dalsze analizy potrwają do 2019 roku. Wielu naukowców mówi, iż znaleziska w Lavau są największymi odkryciami we Francji od kilkudziesięciu lat, porównywalnymi z odnalezieniem tak zwanej Pani z Vix.

Źródło: ibtimes.co.uk

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*