Gestapo po roku 1945 | Recenzja

Klaus-Michael Mallmann, Andrej Angrick, Gestapo po roku 1945

Tajna policja państwowa działająca w Trzeciej Rzeszy posiadała niczym nieograniczone uprawnienia. Choć oficjalnie miała zajmować się wyszukiwaniem i unieszkodliwianiem przedstawicieli ruchu oporu, ostatecznie prowadziła zakrojone na szeroką skalę śledztwa i aresztowania wymierzone we wszystkich podejrzewanych o wrogie nastawienie wobec Trzeciej Rzeszy. Zakończenie wojny powinno przynieść tej formacji całkowite rozwiązanie i usunięcie na śmietnik historii. Jednak wielu oficerów Gestapo po wojnie odnalazło dla siebie nowe role, niejednokrotnie dalej związane z działalnością policyjną. Nad tym problemem pochyliło się wielu niemieckich badaczy, których artykuły zostały zebrane i wydane pod redakcją Klausa-Michaela Mallmanna i Andreja Angricka.

Redaktorzy pracy są wykształconymi i doświadczonymi w pracy historykami. Mallmann, poza historią studiował również socjologię i politologię na Uniwersytcie w Saarbrücken, gdzie również obronił doktorat z historii. Z kolei Angrick ukończy studia z historii, germanistyki i filozofii, natomiast swój doktorat poświęcił działaniom Einsatzgruppe D. Obaj historycy postanowili zbadać sprawę byłych funkcjonariuszy Gestapo w okresie powojennym. Współpracując z grupą historyków udało się stworzyć monografię przedstawiającą losy oficerów tajnej policji państwowej. Dzięki temu udało się wyłonić trzy podstawowe tendencje w powojennych losach żołnierzy, zgodnie z którymi podzielona jest również książka.

Pierwsza część opowiada o karierach, które funkcjonariusze Gestapo zrobili po zakończeniu wojny. Jest tutaj również przedstawiony cały proces ucieczek organizowanych niejednokrotnie przez organizacje charytatywne, które pomogły zbrodniarzom przedostać się do Ameryki. Druga część skupia się na powojennej sytuacji geopolitycznej. Przedstawia także problemy z wyegzekwowaniem odpowiedzialności, nawet w przypadku jej sądowego udowodnienia. Trzecia część opowiada o wchłonięciu przestępców przez społeczeństwo i kreowaniu samej organizacji w zbiorowej pamięci.

Zbiorowa praca wydana pod kierunkiem Klausa-Michaela Mallmanna i Andreja Angricka porusza temat stosunkowo trudny i jakby pomijany przy omawianiu powojennej historii Niemiec. Pomimo trudności, został on jednak przedstawiony w sposób stosunkowo przystępny dla zwykłego czytelnika oraz gruntownie opracowany pod kątem kontekstu historycznego dzięki czemu osoby nie zaznajomione z historią nie są stawiane przed wyrwanym z kontekstu tematem, ale ze skutkiem wynikającym z pewnych przedwojennych i wojennych wydarzeń.

Wydawnictwo: Replika

Ocena recenzenta: 4/6

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*