Hipotezy wokół mauzoleum z końca X wieku, w którym pochowano przedstawiciela zbrojnej elity Mieszka I

We wsi Bodzia, w województwie kujawsko – pomorskim, znajduje się grób z końca X wieku. Według archeologa, Andrzeja Buko, jest to grobowiec dostojnika z elity Mieszka I. Mężczyzna miał pochodzić jednak ze Skandynawii.

Podczas prac archeologicznych w 2007 roku, które poprzedziły budowę autostrady A1, natrafiono na nekropolię z przełomu X i XI wieku. Tworzy ją dziesięć grobów, które zostały bogato wyposażone.

Według profesora Andrzeja Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, początkowo na wzgórzu znajdował się wyłącznie jeden grób wybitnego członka z grona elity Mieszka I. Inne groby dostawiono w późniejszym czasie.

Mauzoleum tworzy ziemny kurhan o średnicy prawie trzech metrów. Na jego nasypie znajdował się duży kamień, a całość była ogrodzona prostokątną palisadą. W grobie złożono mężczyznę w wieku około 35 – 45 lat. Grobowiec zmarłego został bogato wyposażony. Zachowały się nawet cząstki jego lnianej tkaniny, nóż oraz monety.

Profesor Buko podaje, że część artefaktów znajdujących się w grobie, ma charakterystyczne cechy związane ze Skandynawią. Podobnie jest też z resztą mogił. Całość zaś nekropolii wyglądem przypomina te tworzone w X wieku w Danii.

Tożsamość mężczyzny jest nieznana. Brakuje tekstów źródłowych mówiących o tego typu pochówku w tym miejscu.  Buko uważa, że była to osoba bardzo ważna w tamtejszej społeczności, o czym świadczą pozostałe pochówki. Zmarli chcieli spocząć jak najbliżej pierwotnego grobowca, podaje archeolog.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*