Sarkofagi Władysława IV Wazy, jego żony Cecylii Renaty oraz Augusta II Mocnego, które znajdowały się na Wawelu, zostały otworzone. Grobowce przetransportowano do Tych, gdzie zostaną poddane pracom konserwatorskim. Szczątki Augusta II Mocnego poddano dodatkowo badaniom antropologiczno-archeologicznym.
Zespół, który zajmował się badaniem grobów, tworzyli: proboszcz parafii wawelskiej – Zdzisław Sochacki, prof. dr hab. Anna Drążkowska, która zajmuje się rekonstrukcją szat grobowych, antropolog prof. dr hab. Henryk Głąb, archeolog – dr Wojciech Głowa oraz wspomniani konserwatorzy – A. i T. Trzosowie. Otwarcia sarkofagów dokonano w środę (10 IV 2019 r.).
Trzosowie zapowiadają, że konkretne działania będą podjęte po dokładnych oględzinach sarkofagów. Grobowce Władysława IV Wazy i jego żony, Cecylii Renaty to miedziane trumny, pochodzące z XVII wieku i charakteryzujące się bogatymi złoceniami. Według Agnieszki Trzos są one przemalowane na czarno, czego dokonano w czasie wcześniejszych napraw. Obecnie konserwatorzy skupią się na wzmocnieniu od wewnątrz grobów oraz uzupełnieniu ubytków.
Trumna Augusta II Mocnego także jest wykonana z miedzi, ale pochodzi z XIX wieku. Wewnątrz niej znajduje się kolejna trumna – pierwotna – wykonana z cyny. Jest ona jednak w znacznym stopniu zniszczona, brakuje jej też wieka. W związku z tym, przed przetransportowaniem jej do pracowni konserwatorskiej, dokonano eksploracji jej wnętrza, a szczątki monarchy, pozostałości szat i symbole władzy przeniesiono do trumny zastępczej.
Renowacja sarkofagów prowadzona jest w ramach tzw. projektu kluczowego. Jest on dofinansowany z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i będzie obejmował także remont wewnątrz krypt. Na ten cel będzie przeznaczony 1 mln 66 tys. złotych. Grobowce powrócą na Wawel pod koniec roku, po zakończeniu renowacji.
Źródło: dziennikpolski24.pl
Fot. Wikimedia Commons
Karolina Charchowska