Niebawem ruszy budowa Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Prawdopodobnie wiosną 2018 roku rozpocznie się rozbudowa małego muzeum bitwy grunwaldzkiej. Obecnie niewielka placówka w Stębarku jest otwierana sezonowo, w przeciwieństwie do planowanej, która ma być otwarta cały rok. Budowa wyniesie samorząd województwa warmińsko-mazurskiego 22 mln zł.

Projekt rozbudowy muzeum jest jednym z 39 decyzji, które wydał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Oznacza to, że w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20 placówka otrzyma dofinansowanie. Kierownictwo przewiduje, że po przebudowie muzeum będzie licznie odwiedzane przez turystów. We wrześniu w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego odbyła się prezentacja planu budowy i projektu wykonawczego. Dotychczas wszystkie wystawy mieściły się pod wzgórzem pomnikowym. Nowe muzeum ma stanąć przy drodze między Stębarkiem a Grunwaldem.

Bitwa pod Grunwaldem jest ważnym punktem w świadomości historycznej Polaków. To na tych polach, gdzie uczęszcza co roku na inscenizacje tylu turystów i miłośników historii, odbyła się w 1410 roku słynna bitwa. 607 lat temu w upalny dzień 15 lipca wojska polsko-litewsko-ruskie pokonały po ciężkiej walce zakon krzyżacki oraz ich sojuszników na polu bitwy m.in. rycerzy z Moraw i księstw śląskich. W potyczce śmierć poniósł wielki mistrz Ulrich von Jungingen, a resztka rycerzy zakonnych uciekła do Malborka w celu obrony stolicy. Od tamtej pory bitwa pod Grunwaldem zapamiętana jest jako wielki tryumf nad niemieckim wrogiem. Ciekawostką jest, że w pobliżu miejsca gdzie stoi dziś pomnik grunwaldzki, jeszcze przed II Wojną Światową wznosiło się mauzoleum Paula von Hindenburga. Zamczysko-mauzoleum, które wznieśli Niemcy w 1927 roku miało przyćmić pamięć o klęsce krzyżaków pięć wieków wcześniej. W 1934 roku złożono ciało Feldmarszałka, a 11 lat wywieziono je w czasie ewakuacji, a ruiny niemieckiej budowli posłużyły jako materiał budowlany m.in. dla PKiN w Warszawie.

Wracając do muzeum, całkowity koszt obiektu to 22 mln zł, z czego 15 mln zł pochodzi ze środków unijnych, resztę 7 mln dopłaca województwo. Nowy budynek nie będzie duży, lecz bogato wyposażony i wielofunkcyjny. Oprócz wystaw powstanie sala rycerska, sala konferencyjna oraz sklepy.

Źródło: portal samorządowy.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Radosław Dulski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*