Historia upadku III Rzeszy, czyli „Ostatni rok Hitlera” na National Geographic Channel

Dokument „Ostatni rok Hitlera”, premierowe odcinki 3 i 4 maja, godz. 22:00 na National Geographic Channel

Dajcie mi 10 lat, a nie poznacie Niemiec” – takie słowa, na krótko przed rozpętaniem największego konfliktu w dziejach nowożytnej Europy, miał wypowiedzieć Adolf Hitler. Dotrzymał słowa, choć nie w takim znaczeniu, w jakim wyobrażali to sobie Niemcy. W maju 1945 roku podbity Berlin i spalony kraj rzeczywiście były nie do poznania. 70 lat po upadku III Rzeszy, dokument „Ostatni rok Hitlera” na National Geographic Channel przedstawi ostatnie miesiące poprzedzające zakończenie II wojny światowej.

Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 roku i sukcesy Armii Czerwonej na Wschodzie były zapowiedzią nieuchronnej porażki „Tysiącletniej Rzeszy”. Jednak im bliżej upadku było państwo nazistów, tym większy fanatyzm w nim panował. Wojna wkroczyła w swój najkrwawszy okres, a odpowiedzialny za to był przede wszystkim jeden człowiek – Adolf Hitler. Dokument „Ostatni rok Hitlera”, przy pomocy unikalnych pokolorowanych materiałów filmowych, przedstawi europejski teatr działań wojennych w okresie bezpośrednio poprzedzającym kapitulację Niemiec.

Wraz ze zbliżającymi się wojskami alianckimi naziści kierowali swoją frustrację nie tylko przeciwko podbitym wrogom, ale także przeciw samemu narodowi niemieckiemu. „Jestem dezerterem i odmówiłem obrony niemieckich kobiet i dzieci” – takie tabliczki, przy zwłokach Niemców znajdowali amerykańscy i sowieccy żołnierze w wielu niemieckich wioskach i miastach. Jednak największą zbrodnię wobec swojego narodu popełnił sam Hitler, wydając rozkazy mówiące o walce do ostatniej kropli krwi. National Geographic Channel przedstawi analizę decyzji podejmowanych przez Fuhrera w schyłkowej fazie III Rzeszy i etapy jego upadku – od przekonania, że zwycięstwo jest w zasięgu ręki do załamania, samobójstwa i w konsekwencji – kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej.

Premierowe odcinki dokumentu „Ostatni rok Hitlera” na antenie National Geographic Channel w niedzielę i poniedziałek 3 i 4 maja, o godz. 22.00.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*