Miecz „grunwaldzki” odnaleziony pod Olsztynem

Do niezwykle interesującego odkrycia doszło niedaleko Olsztyna. Odnaleziony został doskonale zachowany średniowieczny miecz z pełnym osprzętem. Cenne zabytki zostały przekazane marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi i trafią do zbiorów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

W ostatnim czasie doszło do sensacyjnego odkrycia w jednej z miejscowości pod Olsztynem. Większość specjalistów podkreśla, że takie znalezisko zdarza się niezwykle rzadko.

To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – wyjaśnił pasjonat archeologii Aleksander Miedwiediew, który znalezisko przekazał do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Po wstępnych badaniach oraz próbie datowania znaleziska, a także wyłapując kontekst historyczny ówczesnych terenów Warmii i Mazur można snuć ciekawe przypuszczenia.  Prawdopodobnie odkryty osprzęt rycerski można nazwać „grunwaldzkim”. Miecz mógł mieć związek właśnie ze słynną bitwą pod Grunwaldem.

To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko pobudza wyobraźnię. Atrakcyjnością stanu zachowania automatycznie „przenosi” w czasy grunwaldzkiego rycerstwa – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, dodając – Na szczególne wyrazy uznania zasługuje postawa darczyńcy, który sprawił, że tak unikatowe zabytki będą mogły „przemówić” do wyobraźni szerokiego grona odbiorców.

Dzięki temu wspaniałemu odkryciu, historycy będą mieli bogatszy materiał, aby pogłębić wiedzę na temat średniowiecznej historii regionu. Ponadto jest to kolejny element promocji województwa, który jest wykorzystywany w mediach społecznościowych.

Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym – tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi.

Źródło: olsztyn.com.pl
Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*