Nowatorska ekspedycja OceanGate Expeditions do wraku Titanica dobiegła końca

Dobiegła końca ekspedycja badawcza OceanGate Expeditions, której celem był wrak liniowca RMS Titanic. Zespół naukowców badał legendarną jednostkę przez sześć tygodni.

Badacze z OceanGate Expeditions do swojej wyprawy wykorzystali całkowicie nietypową i unikalną łódź podwodną Titan. Łódź swoją unikalność zawdzięcza, chociażby temu, że jest jedynym egzemplarzem. Może ona zabrać pięcioosobową załogę na głębokość aż 4000 metrów. Pozwoliło to naukowcom skorzystać z wyjątkowej okazji, aby osobiście zbadać wrak RMS Titanic.

Zespół ekspercki powrócił na Nową Fundlandię, gdzie podczas sześciu tygodni prac zebrał najwyżej jakości dokumentację fotograficzną i filmową wraku RMS Titanic. Są to materiały, jakimi nikt do tej pory nie dysponował. Wykorzystane one zostaną do dalszego badania wraku przez ekspertów z wielu dziedzin.

Warto przy tym podkreślić, że wśród sporządzonej dokumentacji znajdują się zdjęcia wraku Titanica, których nie uchwycono nigdy wcześniej. Pozostałości najsłynniejszego wraku świata znajdują się w coraz gorszym stanie, dlatego ich dokumentacja jest coraz bardziej istotna. Według badaczy postępująca degradacja w najbliższych latach doprowadzi co całkowitego zniszczenia Titanica.

Zgromadziliśmy tysiące nowych zdjęć i filmów o znacznej wartości, którymi można się podzielić z innymi badaczami. Przygotowaliśmy również szkic mapy ArcGIS stanowiska, na którą nałożyliśmy profile z zanurzeń. Po następnych wyprawach będziemy dodawać do tej mapy kolejne warstwy danych i obrazów – powiedziała dr Briget Buxton, archeolog morski z University of Rhode Island.

Koniec wyprawy Titanic Survey Expedition 2021 oznacza również zakończenie programu rozwojowego łodzi podwodnej Titan. Nie da się ukryć, że udana inauguracja i wdrożenie nowej technologii otwiera drzwi do dalszych działań na całym świecie. Firma planuje jednak coroczne powroty do wraku Titanica. Na liście kolejnych wypraw znajdują się też kominy hydrotermalne, unikalne ekosystemy biologiczne i inne wraki statków.

Titan to złożony pojazd podwodny, który został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany zgodnie z najwyższymi standardami lotniczymi. Zawsze byłem pod wrażeniem utalentowanego zespołu OceanGate i poziomu bezpieczeństwa, który zapewnili załodze. Dzięki temu udało się uzyskać powtarzalność niezwykle głębokich zanurzeń – powiedział dr Scott Parazynski, członek Amerykańskiej Galerii Sław Astronautów oraz weteran 5 lotów kosmicznych i 7 spacerów kosmicznych. We wrześniu 2021 r. zespół OceanGate Expeditions planuje zanurzyć się w kanionie Hudson w pobliżu Nowego Jorku. Celem naukowców, zgodnie z zamierzeniami, badanie życia morskiego i geologii tego niezwykle interesującego miejsca.

Źródło: divers24.pl fot.: wikipedia

Maciej Polak


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*