Apteka „Pod Łabędziem” licząca 164 lata i mieszcząca się przy jednej z ulic w Bydgoszczy, została zamknięta. Powodem była konkurencja w postaci korporacyjnej apteki, otworzona 20 metrów dalej.
Oprócz funkcji komercyjnej apteka działająca nieprzerwanie od roku 1853 spełniała także funkcję muzeum. W jej zbiorach znajdowało się laboratorium galenowe, gdzie wytwarzano leki wg dawnych receptur, mosiężny moździerz aptekarski z 1646 i sprawna technicznie tabletkarka z 1902 roku.
Nieznany jest przyszły los eksponatów i księgozbiorów bydgoskiej, zabytkowej apteki. Naturalną lokalizacją muzeum – z uwagi na ponad 160-letnią historię Apteki „Pod Łabędziem” – byłyby pomieszczenia znajdujące się w sąsiedztwie. Czyli kamienica, którą zbudował w 1853 roku Constantin August Mentzel, pierwszy właściciel apteki, i w której była księgarnia „Współczesna”. Od wielu lat lokal ten stoi pusty – powiedział właściciel i kustosz muzeum i apteki Bartłomiej Wodyński.
Ofertę przejęcia zbiorów złożył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w imieniu Muzeum Okręgowego. Zbiorami jest zainteresowane również Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Apteka „Pod Łabędziem” ze swoimi zbiorami jest drugą co do wielkości placówką w Polsce, zaraz po Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Źródła: rynekaptek.pl, pomorska.pl, bydgoszcz.tvp.pl, infofordon.pl, farmacja.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Michał Machynia