I wojna światowa na morzach w opiniach polskich teoretyków i praktyków | Patronat medialny

Franz, M. Kardas, I wojna światowa na morzach w opiniach polskich teoretyków i praktyków

Jest to opracowanie źródłowe. Jego najważniejszą częścią jest najciekawszy fragment zespołu archiwalnego Ligi Morskiej i Kolonialnej z drugiej połowy lat 30-tych XX wieku, znajdujący się w archiwum obwodowym w Iwano-Frankiwsku, czyli przedwojennym Stanisławowie. W Polsce nie zachował się całościowy zespół LMiK. W Centralnym Archiwum Wojskowym mamy dwa zespoły, ale będące efektem pozyskania rozbitych zespołów wojewódzkich i w kilku archiwach państwowych mamy szczątkowe zespoły LMiK. W żadnym nie zachowały się przygotowywane dla LMiK wystąpienia polskich teoretyków i praktyków morskiego pola walki, którzy w nich analizowali konkretne kampanie z okresu pierwszej wojny światowej. Wraz z tymi analizami odnajdujemy wstępną wersję wykładów o historii wojen morskich W. Huberta, mocno różniący się od znanego tekstu opublikowanego w latach trzydziestych, a także absolutnie unikatową historie polskiej hydrografii, napisaną przez jej twórcę i pierwszego szefa.

Zespół ten pozyskany został w wyniku badań archiwalnych we wrześniu 2017 roku. Został opracowany i przygotowany do edycji. Jednocześnie w książce znajdujemy rys działań morskich w pierwszej wojnie światowej, zilustrowany unikalnymi zdjęciami z epoki, część z nich dotąd w Polsce nie była publikowana, omówienie całości zespołu, bowiem publikowana jest tylko jego część. Każdy z tekstów wystąpień poprzedzony jest notka biograficzną poświęcona jego autorowi, będącą efektem poszukiwań informacji o nim w kilku polskich archiwach i instytucjach muzealnych.

Całość przygotowana została wspólnie przez M. Franza z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i M. Kardasa z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*