Jan Frycz zagra Józefa Piłsudskiego w nowym filmie pt. „Legiony”

Jan Frycz wcieli się w postać Józefa Piłsudskiego w filmie pt. „Legiony”. Jak sam tytuł wskazuje, produkcja opowie o słynnych Legionach późniejszego Marszałka i o losach żołnierzy w okresie I wojny światowej.

Film skupi się przede wszystkim na latach 1914-1916. Rozpocznie się od wymarszu Legionów z Oleandrów i ma trwać aż do słynnej bitwy pod Kostiuchnówką. Epilogiem prawdopodobnie będzie zakończenie I wojny światowej, z pewnością możemy się spodziewać fragmentu na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Legiony” będą prawdopodobnie jednym z najdroższych filmów w historii polskiej kinematografii. Już teraz jego budżet wynosi 28 milionów złotych, a twórcy starają się o kolejne 6 milionów dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Punktem kulminacyjnym produkcji ma być słynna szarża ułańska pod Rokitną, która będzie również najbardziej spektakularną sceną filmu.

Producent filmu, Maciej Pawlicki podkreśla niezwykle ważną rolę patriotyzmu ukazanego w „Legionach”. – Chcemy pokazać tych, dzięki którym nie mówimy dziś w polskich domach po rosyjsku czy niemiecku. To superprodukcja, którą jesteśmy winni im, ale także sobie samym. Oni 100 lat temu zwyciężyli, bo rozumieli sens narodowej wspólnoty zorganizowanej w niepodległym, własnym państwie. My budujemy nie tylko własne państwo, ale i sens nowoczesnego patriotyzmu, czyli współdziałania we wspólnocie, utożsamiania z nią swych losów – powiedział producent.

Twórcy ujawnili już jedną z największych zagadek, czyli aktora, który wcieli się w postać Józefa Piłsudskiego. Będzie to Jan Frycz, jeden z najsłynniejszych polskich aktorów, który praktycznie każdego roku występuje w kilku filmach. Oprócz niego w produkcji wystąpią m.in. Sebastian Fabijański oraz Mirosław Baka. Wiadomo również, że obsada nie jest jeszcze do końca skompletowana, a za reżyserię odpowiada Dariusz Gajewski.

Źródła: filmweb.pl, naekranie.pl, film.wp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Czornak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*