Jeden z najstarszych budynków na Białorusi z czasów Rzeczypospolitej odrestaurowany

Obiekt znajduje się w Grodnie i pochodzi z czasów I Rzeczypospolitej. Drewniany lamus powstał w XVII wieku i aktualnie jest jednym z dwóch najstarszych takich budynków na Białorusi. Teraz został odrestaurowany przez, ale nie przez państwo a przez wspólnotę religijną…

Ten wyjątkowy lamus, czyli  po prostu budynek gospodarczy, stanowił niegdyś część klasztoru sióstr brygidek. Zyskał miano wyjątkowego ponieważ stanowi jeden z zachowanych do naszych czasów tak starego drewnianego obiektu. Białoruś słynie bowiem z bagnistych gleb, co przekłada się na trudność w utrzymaniu zabytków i ich gnicie. Z XVI wieku zaś nie ma już żadnych takich  zachowanych budynków, stąd wyjątkowość tego, który pochodzi z XVII wieku.

Zabytkiem żywo zainteresowali się katolicy grodzieńscy, a przy wsparciu Ministerstwa Kultury Polski udało się przeprowadzić renowację. Zakończono już 3 etap odnowy, ale prac wciąż nie przerwano, pojawiają się bowiem pomysły na wykończenie wnętrza. Centrum Informacyjno-Turystyczne w Grodnie proponowało nawet, aby w środku obiektu powstało muzeum diecezji grodzieńskiej, jednak z powodu brak odpowiednich norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynku idea upadła. Powstanie ono obok w murowanym budynku poklasztornym a w samym lamusie otworzona zostanie wystawa dotycząca działalności sióstr brygidek. Niewątpliwie jednak obiekt nabierze nowego życia i stanowić będzie atrakcje turystyczna regionu.

Źródła: belsat.eu.pl, kresy24.pl
Fot. Wasil Małczanau

Weronika Barabasz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*