Egipt: odnaleziono naskalne rysunki sprzed 6 tys. lat

Serwis Live Service podał do informacji, że na terenie południowego Egiptu zostały odkryte naskalne rysunki z czasów neolitycznych.

Rysunki zostały wyryte w skale, a odnalezione zostały w jednym ze stanowisk archeologicznych w Qubbet el-Hawa, koło miasta Asuan nad Nilem. Miejsce odnalezienia rysunków jest znane w głównej mierze z cmentarzyska zawierającego tzw. Groby Dostojników z czasów Starego Państwa. Jak poinformował egiptolog z niemieckiego uniwersytetu w Bonn, Ludwik Morenz, rysunki pochodzą z okresu neolitu, z IV tysiąclecia p.n.e. Oznacza to, że odnalezione wyryte w skale rysunki są starsze od kultury epoki faraonów starożytnego Egiptu o ok. 1000 lat. Odnalezienie owych rysunków pokazuje nam, że historia tego miejsca liczy co najmniej 6000 tys. lat.

Rysunki przedstawiają postać strusia oraz mężczyzny z łukiem. Obok nich znajduje się postać tańczącego mężczyzny w rytualnej masce strusia – najprawdopodobniej szamana. Ludwik Morenz stwierdził, że motyw tańczących ludzi jest nam już doskonale znany z innych kultur okresu neolitycznego, które to rozwijały się na terenach Bliskiego Wschodu, Anatolii oraz Mezopotamii. Ok. 3100 r. p.n.e. po zjednoczeniu Dolnego i Górnego Egiptu przez pierwszych faraonów zaprzestano praktyk z udziałem ludzi w maskach. Maski w Egipcie od tego czasu były używane wyłącznie w odniesieniu do ludzi zmarłych. Jest to kolejne ciekawe odkrycie na terenie Egiptu w tym roku. O innym możesz przeczytać np. TUTAJ.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*