Kaci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Oprawcy Witolda Pileckiego

Witold Pilecki zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy UB 8 maja 1947 roku i od razu poddano go brutalnym torturom w których aktywny udział brał sam dyrektor Departamenty Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego płk Jacek Różański. Pilecki podczas widzenia się z żoną powiedział do niej „Oświęcim to była igraszka”. Te słowa potwierdzają tylko jak okrutnie byli katowani żołnierze walczący o niepodległość Polski przez komunistów. 3 marca 1948 roku odbył się proces grupy Pileckiego w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie. Proces trwał dwa tygodnie. Sądowemu składu przewodniczył płk Jan Hryckowian, członkami składu sędziowskiego byli: kpt. Józef Badecki i kpt. Stefan Nowacki. Oskarżycielem posiłkowym był mjr Czesław Łapiński. Proces ten to typowa farsa sądowa, gdzie z góry były przewidziane wyroki. Witold Pilecki, którego komuniści oskarżali o szpiegostwo na rzecz kapitalistycznych mocarstw został skazany na kare śmierci. W procesie zachował godną postawę, spokój i niezłomność. Podczas procesu powiedział „nie jestem zdrajcą jestem oficerem Wojska Polskiego, który wykonywał rozkazy wydawane przez przełożonych”. Wyrok na Witoldzie Pileckim zostaje wykonany 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy o godzinie 21:30 w więzieniu przy ulicy Rakowickiej w Warszawie. Kat który  wykonał ten wyrok to Piotr Śmietański. Historyk Tadeusz Płużański (syn Tadeusza Płużańskiego, który współpracował z Pileckim i razem z nim trafił przed komunistyczny sąd) rozmawiał ze światkiem księdzem Janem Stępnia, który widział jak prowadzili Pileckiego na śmierć. A więc oddajmy głos Janowi Stępnia: „Prowadziło go pod ręce dwóch strażników. Ledwie dotykał stopami ziemi. Nie wiem, czy był w tedy przytomny. Sprawiał wrażenie zupełnie omdlałego”. Z relacji tej wynika, że Pilecki przed samą śmiercią był skatowany przez strażników.

Poznajmy więc ludzi komunistycznego aparatu represji, którzy dokonali mordu na bohaterze Witoldzie Pileckim. Zacznijmy od Piotra Śmietańskiego, który jako kat strzelił do Pileckiego w tył głowy. Starszy sierżant Piotr Śmietański to funkcjonariusz UB, który należał do Komunistycznej Partii Polski. Podczas drugiej wojny światowej był partyzantem Armii Ludowej. W Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego zaczynał jako kapuś. Historyk z Muzeum w Auschwitz Adam Cyra napisał: „Na temat tego zbrodniarza, wykonującego wyroki śmierci w majestacie komunistycznego prawa, niewiele można ustalić. Kiedy się urodził, jak przebiegała jego młodość i jakie były jego losy w czasie wojny nic nie wiemy. Podobno za pozbawienie życia więźnia otrzymywał tysiąc złotych. Pensja nauczycielska w tym czasie wynosiła sześćset złotych”. Piotr Śmietański zmarł na gruźlicę w 1950 roku. Teraz przyjrzyjmy się sędziemu, który wydał wyrok śmierci na Pileckiego, a był to Jan Hryckowian, który służył w AK, ale po wojnie przeszedł na współpracę z okupantem sowieckim i sądził swoich dawnych kolegów z organizacji. Przed wojną studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał magisterium w 1931 roku. Dwa lata później pracował jako zawodowy wojskowy w sądownictwie. W czasie wojny działał w ZWZ – AK. Od sierpnia 1941 do stycznia 1945 roku dowodził batalionem, który niszczył niemieckie obiekty telekomunikacyjne w Krakowie. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po przejściu na stronę Sowietów w 1945 roku dostał się do oficerów służby sprawiedliwości LWP (Ludowe Wojsko Polskie). Jego przejście na stronę wroga nie wynikało z fascynacji komunizmem, raczej ze względu służalczości wobec nowego systemu, w którym jak się okazało czuł się doskonale. W komunistycznej rzeczywistości szybko awansuje w 1945 roku został majorem a w 1946 roku podpułkownikiem. Obiął kluczowe stanowisko w systemie bezprawia – został szefem Wojskowego Sądu Rejonowego nr.1 w Warszawie i tam dokonywał zbrodni sądowych. Między innymi skazał Witolda Pileckiego na karę śmierci.

Jan Hryckowian zmarł w 1975 roku nigdy nieosądzony za swoje zbrodnie. W składzie sędziowskim, który skazywał Pileckiego na śmierć był także Józef Badecki, który wykształcenie uzyskał na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1933 – 1939 pracował jako asesor Sądów Okręgowych w Samborze i Przemyślu. Podczas okupacji był nauczycielem i aplikantem adwokackim w Lublinie i Przemyślu. Po wkroczeniu sowietów wstąpił do LWP i piął się po szczeblach kariery. Wydał 29 wyroków śmierci, co plasuje go w czołówce najbardziej krwawych stalinowskich sędziów.

Józef Badecki wraz z Janem Hryckowianem 15 marca wydali opinię w sprawie ewentualnego ułaskawienia skazanych „ z uwagi na popełnione przez Pileckiego i Płużańskiego przestępstwa najcięższych zbrodni zdrady stanu i Narodu, pełną świadomość działania na szkodę Państwa i w interesie obcego imperializmu, któremu się całkowicie zaprzedali, przejawiona przez nich na przestrzeni dłuższego okresu czasu wyjątkową aktywność w pracy szpiegowskiej, wielką szkodę, jaką wyrządzili Państwu w okresie jego odbudowy (…) skład sądzący uważa, że ci obaj na ułaskawienie nie zasługują”. Opinia ta była wynikiem totalnej służalczości wobec przełożonych komunistów, którzy odznaczali takich sędziów w tym bezprawnym systemie i dawali możliwość kariery. Józef Badecki był do końca wierny i lojalny komunistycznej machinie represji. Badecki zmarł w 1982 roku nieosądzony za swoje zbrodnie. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach…

Artykuł składa się z więcej niż jednej strony. Poniżej znajdziesz numerację stron.

5 komentarzy

 1. błędy:
  w którym jak się okazało czół się -> czuł się
  Obią kluczowe stanowisko w systemie bezprawia -> objął
  Czesław Łapiński staną -> stanął
  przypalanie rozżarzonym papierosem okolic ust i oczy -> oczu
  Adam Humer naczelnik wydziały II -> wydziału
  od najmłodszych lat związany z komunistyczną ideologią, którą przesiąkną -> przesiąknął

 2. po co komu te bajki obóz w Oświęcimiu zaczął przyjmować więźniów w połowie czerwca z Warszawy Pilecki pojechał 2 transportem. Opowiadanie bredni że mu ktoś kazał a on na ochotnika pojechał to zwykłe kpiny. Dlaczego nie pojechał do Stutthofu który działał od września 1939 r, albo do Sachsenhausen do swojego wodza? A może wiecie jak sobie załatwił miejscówkę do Auschwitz? Też nie wiecie? W tym czasie hurtem rozstrzeliwano w Palmirach i tego nawet nie wiedzieli ci wielcy bohaterowie

 3. Czytelnik Mazdac ma racje, tu po prostu roi sie od bledow i nie tylko literowek. To jest jakas farsa. Admin mowi, że przez pomylke zamiescil tekst przed korektą. Czy to oznacza, że autor tekstu jest pol-analfabetą? Ulica „Rakowicka” powtarza sie bez konca. To jest pierwsza kwestia. Druga, to ta, że tresc mija sie z prawda w wielu miejscach. Ogolnie, tekst ma w sobie wiecej sentymentalizmów niz solidnych faktow. Na przyklad, „Oswiecim to pieklo na ziemi” a w porownaniu z Rakowiecką „Oswiecim to igraszka”. No więc ktore? Igraszka czy pieklo? Trzeba sie zdecydowac, albo jedno albo drugie, bo oba te pojecia sa naprawde rozne. Ja wiem, że Pilecki do zony mial powiedziec, że „Oswiecim to igraszka”. Wobec tego, zamiast bezmyslnie klepac landrynkowe banaly nalezy sie przyjrzec raportowi Pileckiego, ktory jest oczywistym falszerstwem („4 miliony zagazowanych” w ciagu kilku zaledwie dwoch lat). Czy autor tego nie widzi?

 4. Sebastian Popowski

  Szkoda, że autor zaponiał o jeszcze jednym zbrodniarzu podpułkowniku Roamnie Kryże, sędzia który orzekał bardzo chętnie karę śmierci między innymi właśnie w sprawie rotmistrza Witolda Pileckiego czy majora Tadeusza Pleśniaka z WiN. Roman Kryże i w kolejnych latach chętnie wydawał wyroki śmierci na przykład w tzw „Aferze Mięsnej” skazując na śmierć między innymi Stanisława Warzeckiego ojca aktora Pawła Wawrzeckiego. W ślady ojca poszedł sędzia Andrzej Kryże który wprawdzie już nie wydawał wyroków śmierci w sprawach politycznych, ale z gorliwoscią czekisty zwalczał opozycję demokratyczną w PRL, skazując na więzienie miedzy innymi : Wojciecha Ziębińskiego, Andrzeja Czumę i Bronisława Komorowskiego. Nie było by w tym może i nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Andrzej Kryże w latach 2005 – 2007 był bliskim współpracownikiem ministra Zbigniewa Ziobro jako sekretarz stanu w randze wiceministra, a następnie mianowany przez Ziobro na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej. Zastanawiajace jest też to, że dodzisiaj IPN nie zajmuje się sprawą Andrzeja Kryże, czy na to ma wpływ przyjaźń z obecnym Prezydentem R.P.? Pytanie zostawię do oceny czytającym ten tekst, szczególnie dzisiaj w świeto Żołnierzy Wyklętych których PiS tak chętnie oddaje hołd.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*