Koncert pamięci Oskara Kolberga | Replika koncertu z 1889 roku

Niezwykły koncert poświęcony Oskarowi Kolbergowi odbędzie się w Krakowie 31 maja (niedziela) o godz. 19.30 w Celestacie przy ul. Lubicz 16. Będzie to replika koncertu z 1889 roku, który odbył się w tym samym dniu i w tym samym miejscu (dawna Sala strzelecka).

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby maksymalnie skopiować elementy tamtego historycznego wydarzenia, podczas którego delegacje instytucji oraz towarzystw naukowych i artystycznych, profesorów, artystów, dziennikarzy z Krakowa, Lwowa i Warszawy oddały hołd wielkiemu etnografowi z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy badawczej. Koncert odbędzie się w przededniu 125. rocznicy śmierci Kolberga (3 czerwca).

Organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a sfinansowany ze źródeł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie koncertu znajdą się te same utwory, które wykonane zostały ponad sto lat temu – Chopin, Żeleński, Moniuszko, Kolberg oraz pieśni ludowe i wiersz Adama Asnyka. Wykonawcami będą artyści związani z krakowską Akademią Muzyczną, Chór Męski Lutnia, aktorka Ligia Bogaczówna, a nawet – Orkiestra Wojskowa w Krakowie. Na koncercie w 1889 roku muzykom akompaniowała bowiem Orkiestra 13-go pułku pod dyrekcją Władysława Żeleńskiego.

Po koncercie – jak i 126 lat temu – całość zakończy pokaz ogni bengalskich.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale ponieważ podczas historycznego koncertu wystawione zostały „pierwszorzędne i drugorzędne krzesła”, zorganizowana zostanie kwesta na rzecz Fundacji „Dom Muzyka Seniora”.

Serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*