Kontrowersje wokół bitwy pod Grunwaldem. Białoruski historyk ma inne zdanie…

15 lipca miała miejsce 609 rocznica bitwy pod Grunwaldem. W związku z tym wydarzeniem białoruski redaktor programu „Zagadki białoruskiej historii” przeprowadził wywiad z archeologiem drem hab. Aleksandrem Kraucewiczem. Według badacza wielki książę litewski Witold nie chciał całkowicie zniszczyć Państwa Krzyżackiego.

Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Przeciwko Państwu Krzyżackiemu stanęły zjednoczone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zwycięstwo odniosła strona polska, a dla Krzyżaków bitwa była potężnym zachwianiem ich potęgi. W trakcie walk śmierć poniósł wielki mistrz zakonu – Ulryk von Jungingen.

Według białoruskiego archeologa, Aleksandra Kraucewicza, istnieje wiele kontrowersji gromadzących się wokół tej bitwy. Kraucewicz porusza temat nieznanej dokładnej liczby walczących i okoliczności śmierci dygnitarzy zakonu.

Inne nieścisłości związane są z samymi opisami bitwy. Opis ucieczki Litwinów aż na Litwę, której autorem jest Jan Długosz, została ostatnio podważona po odnalezieniu listu jednego z Krzyżaków. Według tego pisma ucieczka była upozorowana.

Kraucewicz w udzielonym wywiadzie wspomina też o tym, że wielu polskich naukowców nadal bada wszystkie szczegóły bitwy. Na przykład, powołując się na jeden z artykułów, prawdziwa nazwa miejscowości to nie Grunwald (Zielony Las), a Grunfeld (Zielone Pole). Literówkę prawdopodobnie popełniono w kancelarii samego Jagiełły.

Mnóstwo kontrowersji budzi przede wszystkim to, dlaczego wojska sojusznicze nie zdobyły Malborka. Aleksander Kraucewicz mówi o pewności poddania się stolicy krzyżackiej wojskom sprzymierzonym, o braku przygotowania do oblężenia, czy na wieść o tym, że wielki książę litewski Witold nie chciał całkowicie zniszczyć Państwa Zakonnego. Chciał, aby było ono przeciwwagą dla Polski.

Archeolog w wywiadzie wspomina też o odnalezieniu na miejscu bitwy przedmiotów z nią związanych, takich jak groty strzał i fragmenty toporów, czy nawet o fibulach należących do Krzyżaków z napisem „Ave Maria”.

Źródło: belsat.eu

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*