Królewska kuchnia na Zamku Przemysła

Królewska kuchnia na Zamku Przemysła w Poznaniu. Jedna z najstarszych w Polsce

Królewska kuchnia na Zamku Przemysła w Poznaniu wraz z ogrzewaniem odkryte przez archeologów. To jedna z najstarszych zachowanych kuchni królewskich w Polsce

Pochodząca z XV wieku królewska kuchnia na Zamku Przemysła w Poznaniu została odkryta przez poznańskich archeologów pod kierunkiem prof. Artura Różańskiego z Wydziału Archeologii UAM. To jedna z najstarszych, o ile nie najstarsza, polska kuchnia królewska.

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niedawno zbadali piwnice budynku administracyjnego Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Odkryli pozostałości królewskiej kuchni. Badacze datują pomieszczenie o wymiarach 3 na 4 metry na XIV lub XV wiek.

Na terenie dziedzińca zamkowego założono wykop o wymiarach 3 na 4 metry, osiągając głębokość powyżej 5 metrów poniżej powierzchni dzisiejszego terenu

– przekazał prof. Artur Różański w oświadczeniu.

Archeolodzy natrafili na ponad 6000 zabytków, w tym ceramikę naczyniową, budowlaną czy kości zwierzęce, a także na 63 zabytki wydzielone.

Na szczególną uwagę zasługuje płytka hypocaustum będąca świadectwem istnienia ogrzewania na średniowiecznym zamku w Poznaniu. Ponadto udokumentowano również poziom drogi wykonanej z kamieni polnych okalającej dziedziniec wewnętrzny rezydencji. Drogę datować możemy na XV wiek.

(…)Pomimo faktu, że obecnie istniejąca kubatura została wzniesiona dopiero w 1796 roku, obiekt ten kryje w sobie wcześniejszy budynek. Przez wiele dziesięcioleci przypuszczano, że pierwotna Kuchnia Królewska była średniowieczną wieżą mieszkalną (donżonem), wznoszącą się nad urwiskiem górującym nad rzeką Bogdanką (dziś teren Placu Wielkopolskiego), by w późniejszych czasach zostać przebudowana na kuchnię. Obecnie, po przeprowadzonych do tej pory badaniach, hipotezę tę należy stanowczo odrzucić i uznać, iż od momentu wzniesienia tego budynku (9 na 11 metrów) pełnił on rolę Kuchni Królewskiej ze znajdującą się w narożniku budynku studnią (na razie znaną tylko ze źródeł pisanych).

Dotychczasowe podobne znaleziska pochodzą z XVI wieku. To sprawia, że odkrycie w Poznaniu jest wyjątkowe. Badania, wznowione dzięki zaangażowaniu Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasza Łęckiego, będą kontynuowane.

Potrwają do końca marca 2024 roku, a w ich trakcie archeolodzy mają nadzieję znaleźć studnię zamkową, która prawdopodobnie znajduje się pod 2-metrową warstwą gruzu.

Do tej pory, myślę, że udało się ponad wszelką wątpliwość rozwiązać kwestię pierwotnego przeznaczenia tego budynku (miejsca, które obecnie jest budynkiem administracyjnym Muzeum – PAP), bo zakładano kiedyś, że być może znajdował się tam budynek mieszkalny dla króla – a pamiętamy tutaj o Przemyśle II, który zamieszkiwał zamek poznański. Natomiast dziś już wiemy, że była to kuchnia – co prawda nie kuchnia Przemysła, aż tak daleko bym nie szedł, ale pamiętajmy, że w tym miejscu m.in. odbyły się dwa śluby królewskie – bo ślub tutaj brał Kazimierz Wielki, a także przebywali tutaj królowie polscy, w tym Władysław Jagiełło, który był 36 razy na zamku w Poznaniu

– powiedział prof. Artur Różański.


Źródło: Zabytek z XV wieku na Wzgórzu Przemysła, amu.edu.pl [dostęp: 12.02.2024].

Fot. amu.edu.pl

Comments are closed.