Marylene Patou-Mathis, Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś
W książce Marylene Patou-Mathis, Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś, autorka burzy stereotypowe wyobrażenia o roli kobiet w historii – od prehistorycznej jaskini po współczesność – opierając swoje wnioski na najnowszych odkryciach naukowych i odkłamując zakorzenione narracje. Książkę tę z przyjemnością nasz portal objął patronatem medialnym!
Koniecznie przeczytaj fragment książki:
Istnieje obraz tak głęboko zakorzeniony w naszej wyobraźni, że trudno go podważyć: jaskinia, w której kobieta zajmuje się ogniem i dziećmi, podczas gdy mężczyzna, z włócznią w ręku, wyrusza na polowanie. Jednak ta wizja nie znajduje oparcia w dowodach naukowych. W książce Kobieta. Opowieść o niewidzialności od prehistorii do dziś autorka rewiduje te stereotypy, opierając się na najnowszych badaniach i rzucając nowe światło na rolę kobiet w społeczeństwie – od najdawniejszych czasów aż po współczesność.
Nie, prehistoryczne kobiety nie spędzały czasu wyłącznie na zamiataniu jaskiń i pilnowaniu dzieci, czekając, aż mężczyźni wrócą z polowania. Postrzeganie tych kobiet jedynie w kategoriach gospodyń domowych i matek wynika ze stereotypu. One również uczestniczyły w polowaniach na duże ssaki, wytwarzały narzędzia i ozdoby, budowały obozowiska i sięgały po różne formy ekspresji symbolicznej. Nie ma żadnych archeologicznych dowodów na to, że w najdawniejszych społeczeństwach zakazywano im wykonywania pewnych czynności czy uważano je za gorsze i podporządkowane mężczyznom. Taka wizja prehistorii oparta jest na założeniach twórców tej dyscypliny, która narodziła się w XIX wieku. Nadszedł czas, aby ponownie przyjrzeć się historii ewolucji i zdekonstruować procesy przez wieki czyniące kobiety niewidzialnymi.
– Marylene Patou-Mathis
Marylène Patou-Mathis, posługując się porywającym stylem, kreśli historię, która demaskuje uprzedzenia i fałszywe narracje. Bazując na odkryciach z zakresu prehistorii i analizując stereotypy utrwalane w naukowych publikacjach przez wieki, przedstawia alternatywną wizję historii kobiet, wolną od seksistycznych zniekształceń, a jednocześnie bliższą rzeczywistości.
Książka ukazała się dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w ramach Programu BoyŻeleński.