Matka dynastii Tudorów – niezwykły żywot Małgorzaty Beaufort

Małgorzata Beaufourt urodziła się do wielkości. Jako córka najpotężniejszych osób w Anglii miała poślubić wielmożę, któremu dałaby dziedzica. Przyszło jej żyć w wyjątkowo niespokojnych czasach – wojny dwóch róż, której skutków doświadczyła osobiście. Straciła wiele osób, które były jej najbliższe, lecz nie poddała się rozpaczy. Całą swoją energię poświęciła na to, aby zapewnić świetlaną przyszłość jedynemu synowi. Dzięki jej staraniom zasiadł on na tronie Anglii.

Małgorzata przyszła na świat 31 maja 1443 roku. Jej ojcem był Jan Beaufort, książę Somerset. Kiedy urodziła się jego córka, znajdował się w niełasce po nieudanej kampanii we Francji. Zmarł tuż przed jej pierwszymi urodzinami. Roczna dziewczynka została jego jedyną spadkobierczynią. Wychowywała ją matka – Małgorzata Beauchamp. Już w wieku sześciu lat stała się obiektem zabiegów matrymonialnych. Została zaręczona z siedmioletnim Johnem de la Pale. Był on synem dotychczas potężnego faworyta króla Henryka VI – Williama de la Pole. W 1450 roku popadł on w nie lada tarapaty. Został oskarżony między innymi o korupcji i wtrącono go do Tower.

Plany tego małżeństwa nie przetrwały długo. W 1453 roku wezwano ją, wraz z matką na dwór królewski. Tam okazało się, że jej ślub z Johnem de la Pole nie dojdzie do skutku. Zamiast tego zostanie zaręczona z Edmundem Tudorem. Po przybyciu na dwór, Henryk VI polecił jej zadecydować, którego z konkurentów do swej ręki wybierze. Sam przekonywał ją do Tudora. Dziesięcioletnia dziewczynka stwierdziła, że nie jest w stanie sama podjąć decyzji. Chciała pomodlić się do świętego Mikołaja. Twierdziła później, że święty przyszedł do niej i wskazał Edmunda jako męża.

Lady Richmond

Edmund Tudor był przyrodnim bratem króla. Jego ojcem był Owen Tudor, Walijczyk, który wstąpił na służbę wdowy po Henryku V – Katarzyny Walezjuszki. Królowa zapałała do niego uczuciem, a ze związku pary urodziło się troje synów. Dopiero po śmierci Katarzyny wyszedł na jaw jej romans. Zuchwałego Walijczyka wtrącono nawet do więzienia. Jego dzieci uzyskały jednak względy Henryka VI. W 1453 Edmund został mianowany hrabią Richmond, zaś jego brat Jasper hrabią Pembroke.

W 1455 poślubił on Małgorzatę. Młoda żona już w 1456 roku była w ciąży, w wieku niespełna trzynastu lat. Ojciec dziecka nie dożył jednak jego narodzin. Został złapany przez zwolennika księcia Yorku – Williama Herberta. Chociaż został szybko uwolniony, to zmarł z powodu panującej w okolicy zarazy w dniu 1 listopada 1456 roku. Małgorzata 28 stycznia 1457 urodziła syna. Poród był wyjątkowo ciężki i obawiano się zarówno o życie matki, jak i dziecka. Mająca zaledwie trzynaście lat wdowa była drobnej postury. Udało jej się jednak przetrwać poród, chociaż nigdy więcej nie zaszła już w ciążę. Jedynemu synowi nadała imię Henryk.

Portret Małgorzaty Beaufort
Portret Małgorzaty Beaufort

Matka i dziecko nie odpoczęli zbyt długo. Już w marcu 1457 roku udali się w podróż do posiadłości księcia Buckingham – Greenfield. Tutaj ułożono kolejne małżeństwo Małgorzaty. 3 stycznia 1458 roku poślubiła młodszego syna księcia Buckingham- Henryka Stafforda.

Chociaż hrabina Richmond zabezpieczyła siebie i swojego syna, to ze względu na coraz bardziej napiętą sytuację w Anglii, nie mogła czuć się bezpiecznie. Panowanie Henryka VI nie należało do najszczęśliwszych okresów. Szlachta nienawidziła żony swojego władcy – Małgorzaty Andegaweńskiej. Uważano, że ona oraz jej faworyci wywierają zbyt duży wpływ na monarchę. Do tego król zaczął zdradzać objawy choroby psychicznej. W tej sytuacji książę Yorku zaczął dążyć do uzyskania większego wpływu na rządy, w 1455 roku powierzono mu nawet regencję. Spotkało się to z zaciętym oporem królowej. Spór pomiędzy dwoma stronnictwami, Lancasterów i Yorków, przerodził się w otwartą wojnę domową, która do historii przeszła jako wojna dwóch róż. Wcześniej jednak znacznie częściej nazywano ją po prostu wojną kuzynów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*