„Działania zbrojne w Rzeczypospolitej podczas interwencji rosyjskiej 1764 roku” już w sprzedaży!

25 listopada 1764 roku na ostatniego króla Polski i wielkiego księcia litewskiego koronowany został Stanisław August. Rocznica ta stanowi dobry moment dla zarekomendowania naszym Czytelnikom nowej książki, którą portal Historykon.pl zdecydował się objąć patronatem. „Działania zbrojne w Rzeczypospolitej podczas interwencji rosyjskiej 1764 roku” Grzegorza Szymborskiego to pozycja uzupełniająca pewną lukę w polskiej historii wojskowości XVIII wieku, przybliżająca okoliczności, które doprowadziły do wyboru stolnika litewskiego na ostatniego monarchę elekcyjnego.

Jak napisał autor: Wydarzenia 1764 roku znane są nam przede wszystkim dzięki reformom zwycięskiego stronnictwa „Familii” Czartoryskich. Sielankowy obraz zgodnej elekcji ostatniego polskiego króla zakłóca co najwyżej obecność wojsk rosyjskich na polach warszawskiej Woli. Autor niniejszej pracy stara się przestawić długie miesiące bezkrólewia, w czasie których doszło do walki o zachowanie dotychczasowego porządku ustrojowego w Rzeczypospolitej. Jaką rolę odegrał w działaniach zbrojnych Tatar Józef Bielak? W jakich okolicznościach mieszkańcy Brzozowa napadli u podnóży Karpat na rosyjski oddział? Jak sprawiła się w boju zachwalana milicja Karola Stanisława Radziwiłła? Pytania te pozostają kluczowe dla udzielenia odpowiedzi na to najważniejsze: czy w 1764 roku doszło do kolejnej wojny domowej?

Zapraszamy serdecznie do lektury i odnalezienia odpowiedzi na powyższe pytania, dzięki którym inaczej spojrzymy na procesy zachodzące na przestrzeni pierwszych lat panowania Stanisława Augusta. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*