Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

„Mumia jastrzębia” okazała się być zmumifikowanym człowiekiem

„Mumia jastrzębia” okazała się być zmumifikowanym człowiekiem

Pochodząca sprzed XXI wieków mumia określana jako mumia jastrzębia, okazała się być zmumifikowanymi szczątkami martwego noworodka, który najprawdopodobniej chorował na bezmózgowie, czyli chorobę, w trakcie której nie rozwija się mózg i czaszka. Dziecko urodziło się najprawdopodobniej martwe.

Badający mumię, Andrew Nelson, bioarchelog i antropolog z Uniwersytetu w Zachodnim Ontario przekazał, iż cała górna część czaszki dziecka nie została uformowana, a łuki kręgów kręgosłupa nie zostały zamknięte, natomiast chrząstki uszne pozostały jeszcze z tyłu głowy. Jest to jedna z dwóch egipskich mumii, przy których potwierdzono bezmózgowie.

Mumia została przekazana do Muzeum Maidstone w Wielkiej Brytanii w 1925 roku. Przez cały ten czas uważano iż jest to mumia jastrzębia wykonana w celach wotywnych. Było to spowodowane faktem, iż wizerunek wykonany na kartonie sarkofagu przypomina do złudzenia te pochodzące z rzeczywistych jastrzębi, które złożono w ofierze.

Badania przeprowadzone na mumii za pomocą skanowania mikro-CT pozwoliła uzyskać dokładny obraz malutkiej mumii bez naruszania sarkofagu. Badania wykazały, że złożono w niej poronione dziecko, będące pomiędzy 23 a 28 tygodniem ciąży.

Źródło: livescience.com

Fot.: University of Western Ontario

Łukasz Nowok

PartnerzyPrzewiń do góry