„Mumia jastrzębia” okazała się być zmumifikowanym człowiekiem

Pochodząca sprzed XXI wieków mumia określana jako mumia jastrzębia, okazała się być zmumifikowanymi szczątkami martwego noworodka, który najprawdopodobniej chorował na bezmózgowie, czyli chorobę, w trakcie której nie rozwija się mózg i czaszka. Dziecko urodziło się najprawdopodobniej martwe.

Badający mumię, Andrew Nelson, bioarchelog i antropolog z Uniwersytetu w Zachodnim Ontario przekazał, iż cała górna część czaszki dziecka nie została uformowana, a łuki kręgów kręgosłupa nie zostały zamknięte, natomiast chrząstki uszne pozostały jeszcze z tyłu głowy. Jest to jedna z dwóch egipskich mumii, przy których potwierdzono bezmózgowie.

Mumia została przekazana do Muzeum Maidstone w Wielkiej Brytanii w 1925 roku. Przez cały ten czas uważano iż jest to mumia jastrzębia wykonana w celach wotywnych. Było to spowodowane faktem, iż wizerunek wykonany na kartonie sarkofagu przypomina do złudzenia te pochodzące z rzeczywistych jastrzębi, które złożono w ofierze.

Badania przeprowadzone na mumii za pomocą skanowania mikro-CT pozwoliła uzyskać dokładny obraz malutkiej mumii bez naruszania sarkofagu. Badania wykazały, że złożono w niej poronione dziecko, będące pomiędzy 23 a 28 tygodniem ciąży.

Źródło: livescience.com

Fot.: University of Western Ontario

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*