Prawdziwa opowieść „Gry o tron” opowiedziana w średniowiecznym zwoju

Naukowcy pracują nad tłumaczeniem i interpretacją 600-letniej rolki z okresu Wojny Dwóch Róż w Anglii. Pierwsze postępy prac można już zobaczyć w Internecie na oficjalnej stronie.

Zespół naukowców z Nowej Zelandii pracuje nad udostępnieniem zadziwiającego i tajemniczego średniowiecznego dokumentu. 600-letnia „Canterbury Roll” pochodzi z okresu Wojny Dwóch Róż, wojny domowej pomiędzy angielskim rodem Lancaster’ów i York’ów. Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Canterbury wraz z zespołem ekspertów z Wielkiej Brytanii pracują nad tłumaczeniem i interpretacją dokumentu.

Eksperci z Wielkiej Brytanii szukają ukrytych informacji w rolce, które można teraz wykryć i odczytać przy użyciu nowoczesnych metod i technologii. Pierwsze wyniki pracy naukowców pojawiają się już w Internecie w interaktywnej wersji.

Wojna Dwóch Róż jest tym, na czym opiera się „Gra o Tron”,  powiedział w oświadczeniu Chris Jones, mediewista i badacz projektu z Uniwersytetu w Canterbury. Nie jest to jedyna rolka z tego okresu na świecie, ale, w wyjątkowy sposób, zawiera wkład obu głównych graczy w Wojnę Dwóch Róż – została pierwotnie opracowana przez stronę Lancaster’ów, ale wpadła w ręce York’ó. Sama rolka zawiera opowieść o historii angielskiej rodziny królewskiej, wspomina Brutusa z Troi – legendarną, prawdopodobnie wyimaginowaną postać, którą średniowieczni Anglicy uważali za pierwszego króla Anglii, a także budowniczego biblijnej Arki, Noego. Dokument jest również ważny dla najnowszej historii Nowej Zelandii.

Teraz zespół studentów na Uniwersytecie kończy tłumaczenie z języka łacińskiego, aby teksy mógł zostać udostępniony publicznie. Do końca 2018 roku, zgodnie z oświadczeniem, cała przetłumaczona rolka powinna być dostępna online. Dotychczasowe efekty można zobaczyć tutaj: http://canterburyroll.canterbury.ac.nz/.

Źródła: canterburyroll.canterbury.ac.nz, livescience

Fot.: canterburyroll.canterbury.ac.nz

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*