Muzealne czołgi na sprzedaż

Niebywała gratka dla zamożnych miłośników historii. Każdy zainteresowany tymi potężnymi machinami powinien udać się do Muzeum Czołgów w Normandii. To właśnie we Francji wystawiono na sprzedać ponad 130 eksponatów.

Trzeba się jednak pośpieszyć. Placówka ma być niedługo zlikwidowana. „Wyprzedaż” czołgów spowodowana jest fatalną sytuacją finansową tego muzeum. Mimo, że otwarto je zaledwie trzy lata to spadek zwiedzających osiągnął w bieżącym sezonie 30 proc. Trzeba dodać, że jest to prywatna placówka, więc nie otrzymuje w żaden sposób publicznego wsparcia. Właściciel muzeum, Patrick Nerrant, kolekcjonuję zabytkowe pojazdy już od ponad 40 lat. Razem z rodziną udało mu się doprowadzić do pełnej sprawności aż 20 jednostek bojowych.

Zainteresowani znajdą wśród eksponatów m.in. amerykański M4 Cadillac z 1942 r., czy też Jeep MB z 1944 r. Jest do sprzedaży również cała masa gadżetów jak mundury czołgistów oraz stroje marynarzy. Pierwszy z wymienionych przeze mnie eksponatów wyceniany jest na ok. 80-140 tysięcy dolarów.

Źródło: Puls Historii

Fot.: Zniszczony Tygrys II z wczesną wersją wieży, Wikipedia Commons.

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*