W Chorwacji odkryto wrak statku sprzed 2 tys. lat

Nieopodal miejscowości Novalja w Chorwacji natrafiono na bardzo ciekawe odkrycie. Odkryto wrak statku, którego wiek określa się na ok. 2 tys. lat.

Statek mierzył 10 – 15 m długości oraz był jednostka handlowa, która zajmowała się przewozem materiałów konstrukcyjnych.

Szczegółowe badania oraz weryfikacja pieczęci, pozwolą badaczom dowiedzieć się więcej na temat odnalezionego wraku. Możliwe, że jest to produkt lokalnych rzemieślników.

Obecnie nie ma mowy o ujawnieniu dokładnej lokalizacji zabytku, ponieważ naukowcy w spokoju chcą  przeprowadzić wszystkie badania, zebrać szczegółową dokumentacje, ale też uchronić stanowisko przed łowcami skarbów, którzy mogliby ukraść i uszkodzić wrak dzięki nieumiejętnym obchodzeniem się z wielowiekowymi przedmiotami.

Jak się później okazało, pozostałości statku zostały odkryte przez nurków straży pożarnej, którzy trenują tutaj regularnie.

Po dokładnej analizie dokumentacji video oraz wykonaniu rekonesansu podwodnego nie było co do tego wątpliwości, że strażakom udało się odnaleźć jednostkę handlową, która pływała na tych terenach.

Chorwacja, jako kraj europejski ma w sobie wciąż wiele do odkrycia, także pod woda.

Źródło: divers24.pl    

Fot: Nikola Hrženjak                                                                                        

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*